Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Slovensko

Pred 125 rokmi slávnostne otvorili Téryho chatu, ikonu Vysokých Tatier

Na snímke Téryho chata. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Hlavným iniciátorom výstavby chaty bol Edmund Viliam Téry, uhorský lekár-chirurg, horolezec, organizátor a propagátor turistiky, ktorý prežil časť života na Slovensku.

Bratislava 21. augusta (TASR) - Patrí k najväčším symbolom Vysokých Tatier. Sú z nej nádherné výhľady pre fanúšikov vysokohorskej turistiky a poskytuje aj oporný bod pre výstup na Priečne sedlo, z ktorého sa návštevník pomocou reťazí dostane na Zbojnícku chatu. Turista tak prejde z Malej Studenej doliny do Veľkej Studenej doliny.

V stredu 21. augusta uplynie 125 rokov odkedy slávnostne otvorili Téryho chatu. Ide o najvyššie položenú celoročne prevádzkovanú chatu na Slovensku. Nachádza sa vo výške 2015 metrov nad morom pri Piatich Spišských plesách. Chatu slávnostne otvorili 21. augusta 1899.

Hlavným iniciátorom výstavby chaty bol Edmund Viliam Téry, uhorský lekár-chirurg, horolezec, organizátor a propagátor turistiky, ktorý prežil časť života na Slovensku.

Turistická trasa k Téryho chate vedie zo Starého Smokovca cez Hrebienok, Obrovský vodopád a Zamkovského chatu. Náročnejší prístup je zo severu, z Tatranskej Javoriny Javorovou dolinou cez Sedielko prípadne zo Zbojníckej chaty cez Priečne sedlo.

Táto trasa bola z bezpečnostných dôvodov donedávna jednosmerná, čiže sa dalo dostať len z Téryho chaty na Zbojnícku. Ide o najnáročnejšiu túru bez vysokohorského vodcu na Slovensku plnú reťazí, ktoré spĺňajú nielen bezpečnostnú funkciu, ale ide aj o pomôcku ako vôbec vyliezť na Priečne sedlo, resp. z neho zliezť.

Na snímke Téryho chata v nadmorskej výške 2 015 metrov nad morom v Malej studenej doline vo Vysokých Tatrách
Foto: TASR/Oliver Ondráš


Edmund Téry bol tiež priekopníkom horolezectva. Ako prvý vystúpil v roku 1876 na Prostredný hrot a v roku 1877 na Pyšný štít. S jeho menom sa nespája len pomenovanie legendárnej chaty vo Vysokých Tatrách, ale aj názvy štítov a Sitnianskych brál či výstupových ciest na ne. Široký sutinový žľab spod Sedielka pod Lomnickým štítom do Malej Studenej doliny sa dodnes volá "Téryho kuloár".

Lekár a zanietený horolezec venoval veľa pozornosti otázkam horskej vodcovskej služby, zasiahol do polemiky o zmysle horolezectva či o potrebe reorganizácie záchrannej služby vo Vysokých Tatrách.

Téryho chatu začali stavať podľa projektu predsedu stavebnej komisie spolku Jozefa Pfinna. Staviteľom objektu bol spišskosobotský architekt Gedeon Majunke, ktorý upravil projekt na vysokohorské podmienky. Výstavba sa začala v júni 1898. Robotníci pracujúci na stavbe dávali Majunkemu do Spišskej Soboty údajne dohovorené znamenia pomocou veľkého zrkadla.

V roku 1944 spravovali chatu slovenskí vysokoškoláci - horolezci, ktorí tu ukrývali poľských odbojárov i ruských utečencov zo zajateckých táborov, ktorých potom dopravovali do povstaleckých oblastí Nízkych Tatier. Viaže sa k nej meno tatranského beletristu - chatára Bela Kapolku, ktorého fascinovali osudy vysokohorských nosičov i chatárov. Okrem chatárčenia sa venoval písaniu ich príbehov.

Turista kráča popri rázcestníku pri Téryho chate k Priečnemu sedlu v Malej studenej doline vo Vysokých Tatrách
Foto: TASR/Oliver Ondráš


V rokoch 1979 až 1982 bola chata zrekonštruovaná. Všetok stavebný materiál na svojich pleciach vyniesli nosiči. Rekordný náklad Laca Kulangu - 151 kg - nebol dodnes prekonaný.

V roku 2009 nainštalovali na objekt nový fotovoltaický systém a zrekonštruovali doterajšiu elektroinštaláciu. V tom istom roku na prahu letnej turistickej sezóny sa im podarilo otvoriť nové priestory jedálne, ktorej kapacitu zvýšili na 50 miest.

Okolie chaty je ideálne na športové aktivity a trávenie voľného času. Je vhodné na turistiku, prechody cez sedlá, horolezectvo, skialpinizmus, ale aj na oddych a relax pri plesách.

Majiteľmi chaty sú Slovenský horolezecký spolok James a Klub slovenských turistov. Prevádzku chaty zabezpečuje počas hlavnej sezóny okrem chatára desať ľudí, po päť na každej smene. Okrem toho sú dennou súčasťou chaty vysokohorskí nosiči, ktorí ju zásobujú všetkým potrebným. Pred letom a pred zimou pomáha pri zásobovaní aj vrtuľník.

Nosič nesie 80-kilogramový náklad na Téryho chatu po chodníku v Malej studenej doline vo Vysokých Tatrách
Foto: TASR/Oliver Ondráš


Hlavná turistická sezóna je v letných mesiacoch. Celoročne otvorená Téryho chata ponúka ubytovanie na lôžkach v spoločných izbách. V prípade plnej obsadenosti lôžok je možnosť núdzového prespania na podlahe.

O slovenských vysokohorských chatách hovorí dielo z pera autora Ladislava Khandla s názvom Turistické chaty na starých pohľadniciach. Súbor takmer 170 starých pohľadníc predstavuje chaty a útulne od západu po východ Slovenska. Vyníma sa medzi nimi aj dnes už legendami opradená Téryho chata.

Térynka, ako ju turisti zvyknú familiárne nazývať, postavená ešte koncom 19. storočia, patrí v súčasnosti medzi najnavštevovanejšie vysokohorské chaty. Denne tu počas leta prichádzajú stovky turistov, najviac je ich zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Nemecka, ale záujem o ňu majú aj hostia z exotickejších krajín sveta.

VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Jarná idyla sa končí. Na ako dlho?

Mrazy predstavujú veľmi vážne nebezpečenstvo pre rozkvitnuté ovocné stromy, keďže vegetácia je asi o dva týždne urýchlená.

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.

- Okresný súd Žilina v piatok rozhodol v prípade vlaňajšej vraždy novorodenca v Rajci. Súd uznal 26-ročnú Luciu L. za vinnú a za obzvlášť závažný zločin vraždy jej uložil trest odňatia slobody v trvaní 17 rokov.

- Hľadaný občan Srbskej republiky bol vydaný na Slovensko v súvislosti s neoprávneným čerpaním pandemickej pomoci. TASR o tom informovala Alexandra Szakálová z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR.

- Americký prezident Donald Trump predstavil zlatú kartu, ktorá by bohatým prisťahovalcom poskytla možnosť zostať v Spojených štátoch bez časového obmedzenia.

- Poslanci začali dopoludnia rokovať o dvoch novelách Ústavy SR, jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH. O návrhoch sa rokuje spoločne v zlúčenej rozprave. Do diskusie sa písomne prihlásilo 18 poslancov. Následne sa môžu do debaty hlásiť aj ústne.

- Firemné insolvencie po celom svete budú pokračovať v raste. Po 10-percentnom náraste v minulom roku sa očakáva ďalší vzostup o 6 % v roku 2025 a o 3 % v roku 2026. Ak sa prognózy potvrdia, znamenalo by to už 5 po sebe nasledujúcich rokov s rastúcimi insolvenciami.

- Polícia upozorňuje na priebežnú uzáveru tunela Horelica na ceste I/11. Dôvodom sú kolóny na hraničnom priechode s Českou republikou vznikajúce v súvislosti s kontrolami a opatreniami proti slintačke a krívačke.

- Policajti z Komárna zadržali dvojicu, ktorá sa vlámala v Komárne do miestnej cukrárne. Z nej odcudzila notebook a fľašu šumivého vína, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie 33. schôdze sériou návrhov z dielne Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Ako prvú preberajú novelu zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi.