Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Slovensko

Pred 30 rokmi prvýkrát implantovali pacientovi kochleárny implantát

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Prvým nepočujúcim na Slovensku, ktorý podstúpil pred 30 rokmi kochleárnu implantáciu, bol 14-ročný chlapec Martin.

Bratislava 7. júla (TASR) - Na Slovensku sa program kochleárnej implantácie začal rozvíjať od roku 1989 a prvého nepočujúceho pacienta touto metódou operovali 8. júla 1994. V pondelok 8. júla teda uplynie 30 rokov ako na Slovensku prvýkrát vykonali kochleárnu implantáciu.

Kochleárny implantát (KI) je protetická pomôcka určená nielen pre nepočujúcich, ktorí stratili sluch v období, kedy už mali osvojenú reč, ale aj pre deti, ktoré sa s ťažkou poruchou sluchu narodili, alebo ju získali ešte pred ukončením rečového vývinu.

"Program kochleárnej implantácie na Slovensku, resp. v Bratislave sa začal budovať a rozvíjať od roku 1989, päť rokov pred tým, ako sa uskutočnila prvá kochleárna implantácia. Vtedy sa ustanovila pracovná skupina pozostávajúca z chirurga, audiológa, foniatra, logopéda a psychológa a stanovili sa úlohy pre jednotlivých členov," uviedla pre TASR docentka Zuzana Kabátová z bratislavskej Kliniky otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku LFUK, UNB.

Prvým nepočujúcim na Slovensku, ktorý podstúpil pred 30 rokmi kochleárnu implantáciu, bol 14-ročný chlapec Martin. Ten ohluchol po komplikovanom zápale v brušnej dutine. "Aj vďaka kompenzácii jeho hluchoty pomocou kochleárneho implantátu vyštudoval Matematicko-fyzikálnu fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, kde dodnes pôsobí ako vysokoškolský učiteľ," zdôraznila Kabátová.

Samotná kochleárna implantácia je podľa nej dnes už štandardný otomikrochirurgický výkon, kedy sa v celkovej anestézii do vnútorného ucha (slimáka) zavedie elektródový zväzok vnútornej časti implantátu a pomocou neho sa elektricky stimuluje sluchový nerv.

"Kochleárny implantát je určený pre tých pacientov s obojstrannou, ale aj s jednostrannou hluchotou alebo ťažkou poruchou sluchu, ktorým nepomáha načúvací aparát dostatočne porozumieť reči bez odzerania. Sú to deti, ktoré sa narodia s ťažkými poruchami sluchu, deti a dospelí, ktorí stratili sluch z rôznych dôvodov (po úraze, po zápale, po zvukovej traume a podobne), ale aj bez zjavnej príčiny. Podmienkou úspešnej implantácie je funkčný sluchový nerv," vysvetlila Kabátová.

U nepočujúcich, ktorí nemajú žiadne iné pridružené ochorenia a spĺňajú všetky indikačné kritériá na kochleárnu implantáciu možno podľa nej očakávať maximálny efekt, to znamená, že budú počuť a identifikovať zvuky prostredia a rozumieť reč aj bez potreby odzerať. Väčšina týchto pacientov je schopná pomocou implantátu aj telefonovať.

"Na Slovensku je päť pracovísk, kde sa robí kochleárna implantácia. Na Klinike otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku v Bratislave bolo implantovaných 590 pacientov, na ostatných pracoviskách približne 200 pacientov," uviedla pre TASR docentka Zuzana Kabátová.

K zákonu o tzv. covidových amnestiách má byť v koalícii ešte diskusia

Podmanický poukázal na to, že vláda má aj v programovom vyhlásení to, že napraví krivdy v období pandémie COVID-19.

- Papež František sa v nedeľu nakrátko objavil na Námestí svätého Petra. Obrady na Kvetnú nedeľu v jeho mene viedol kardinál Leonardo Sandri. Po bohoslužbe zdravil 88-ročný František veriacich aj podaním ruky a deťom rozdával sladkosti.

- V koalícii sa má o zákone o tzv. covidových amnestiách, ak ho prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše a vráti do parlamentu, ešte diskutovať.

- Transakčná daň je neodmysliteľnou súčasťou rozpočtového opatrenia na tento rok a priniesť má 700 až 800 miliónov eur. V diskusnej relácii TA3 V politike to v súvislosti s návrhmi na zmenu transakčnej dane uviedol minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak.

- Hasiči v Ružomberku zasahujú pri požiari lesného a trávnatého porastu. Informovalo o tom žilinské Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) na sociálnej sieti.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) by mal lepšie uchopiť moc. Myslí si to líder SNS Andrej Danko.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR budú pokračovať na 33. schôdzi už od pondelka (14. 4.), hoci v tento deň sa zvyčajne nerokuje. Ráno by sa podľa programu mali venovať novele zákona o dani z príjmov z dielne koaličnej SNS.

- Súdna rada SR má na svojom najbližšom zasadnutí naplánovanom na utorok (15. 4.) voliť kandidáta na funkciu predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR.

- Kvetnou nedeľou vstupujú kresťania na Slovensku, ale i vo svete do Veľkého či Svätého týždňa. Ide o najstarší a najvýznamnejší sviatok kresťanského cirkevného roka.

- Tisíce ľudí zo Srbska, Kosova i Bosny a Hercegoviny pricestovali autobusmi na zhromaždenie do Belehradu, ktoré bolo usporiadané na podporu srbského prezidenta Aleksandara Vučiča.

- Premiér SR Robert Fico v sobotu na Úrade vlády (ÚV) SR rokoval s delegáciou amerických kongresmanov, ktorá v rámci cesty po Európe pricestovala na návštevu Slovenska.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.