Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia Slovensko

Pred 35 rokmi sa skončil v Československu monopol komunistickej strany

Sviatok práce - 1. máj - oslávili pracujúci Bratislavy veľkolepou manifestáciou. Bola nielen vyjadrením dôvery v politiku KSČ, ale aj manifestáciou nášho priateľstva so Sovietskym zväzom. V sprievode kráčajú zamestnanci Československej tlačovej kancelárie. Foto: Archív TASR

Článok 4 o vedúcej úlohe komunistickej strany v štáte a spoločnosti zrušili poslanci Federálneho zhromaždenia na mimoriadnej schôdzi, na ktorej sa zišli v stredu 29. novembra 1989.

Bratislava 29. novembra (TASR) - Pád komunizmu v Československu priniesol výrazné zmeny najmä v spoločensko-politickej a v ekonomickej oblasti. Súviseli s prechodom z diktatúry vládnucej komunistickej strany k demokratickému usporiadaniu. Práve požiadavka zrušenia vedúcej úlohy Komunistickej strany Československa (KSČ) v spoločnosti, ktorú zakotvovala ústava, bola jednou z hlavných požiadaviek Nežnej revolúcie v roku 1989.

V piatok 29. novembra uplynie 35 rokov odvtedy, keď Federálne zhromaždenie zrušilo ústavný článok o vedúcej úlohe KSČ a začala sa éra politickej plurality.

Vedúca úloha KSČ bola zakotvená v Ústave Československej socialistickej republiky (ČSSR) z 11. júla 1960. V článku 4 sa doslova písalo: "Vedúcou silou v spoločnosti i v štáte je predvoj robotníckej triedy, Komunistická strana Československa, dobrovoľný bojový zväzok najaktívnejších a najuvedomelejších občanov z radov robotníkov, roľníkov a inteligencie."

Brutálny zásah bezpečnostných síl proti demonštrácii 17. novembra 1989 na Národnej triede v Prahe odštartoval udalosti, ktoré zásadne zmenili smerovanie spoločnosti. Reakciou na potlačenie pražskej študentskej demonštrácie bol vznik občianskych hnutí. Rozhodujúcou politickou silou Nežnej revolúcie na Slovensku sa stala Verejnosť proti násiliu (VPN), v Českej republike to bolo Občianske fórum (OF).

VPN vzniklo 19. novembra 1989 na stretnutí kultúrnych a vedeckých pracovníkov vo výstavnej sieni Mestskej organizácie Zväzu slovenských výtvarných umelcov (Umelecká beseda) v Bratislave. Hnutie Verejnosť proti násiliu prijalo 25. novembra 1989 spolu s Koordinačným centrom slovenských vysokoškolákov spoločné programové vyhlásenie, ktoré obsahovalo 12 bodov. Príznačne, vo štvrtom bode požadovalo zrušenie vedúcej úlohy KSČ a v tomto zmysle aj zmenu štvrtého článku komunistickej ústavy.

Presne na poludnie 27. novembra 1989 vstúpilo v celom Československu pod heslom "Koniec vlády jednej strany" do dvojhodinového generálneho štrajku 75 percent tovární, úradov, škôl a obchodov. Podniky s nepretržitou prevádzkou sa pripojili k štrajku manifestačne. Úspech generálneho štrajku jasne ukázal, že komunistický režim stratil podporu obyvateľstva a že zásadné zmeny nie je možné zvrátiť.

Článok 4 o vedúcej úlohe komunistickej strany v štáte a spoločnosti zrušili poslanci Federálneho zhromaždenia na mimoriadnej schôdzi, na ktorej sa zišli v stredu 29. novembra 1989. Súčasne zmenili článok 6 o Národnom fronte, v ktorom boli podľa Ústavy združené povolené politické strany a spoločenské organizácie, ako aj článok 16, podľa ktorého sa kultúrna politika, vzdelávanie a výchova viedli v duchu štátnej ideológie vedeckého komunizmu a marxizmu-leninizmu.

Z prítomných 309 poslancov, prevažne členov KSČ, ani jeden nehlasoval proti ústavným zmenám, ani sa nezdržal hlasovania, čiže komunistický parlament zostal verný svojej 'tradícii' jednomyseľného hlasovania.

Slovenskí komunisti však rozhodli o zrušení vedúcej úlohy Komunistickej strany Československa ešte pred tým, ako tak urobil federálny parlament. Členovia Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska (ÚV KSS) odhlasovali príslušný návrh na mimoriadnom zasadaní ÚV KSS, ktoré sa konalo v dňoch 26. - 27. novembra 1989.





Zdroj:

https://www.upn.gov.sk/sk/29-november---zrusenie-veducej-ulohy-komunistickej-strany

https://www.upn.gov.sk/sk/27-november-1989---generalny-strajk-v-cssr

Fico avizuje pripravenosť na spory s dodávateľmi pochybných vakcín

Predseda vlády tiež kritizoval spochybňovanie zákona o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie COVID-19, ktorý tento týždeň schválil parlament.

,aktualizované 

- V sídle demokratického guvernéra amerického štátu Pensylvánia Josha v noci na nedeľu horelo.

- Odsúdenie riaditeľky Agentúry pre štátom podporované nájomné bývanie (AŠPNB) Evy Lisovej je zahladené a treba na ňu pozerať ako na nevinnú a bezúhonnú. V reakcii na vyjadrenia opozičných politikov to v nedeľu na sociálnej sieti zopakoval premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Nemecká polícia zadržala v nedeľu nadránom v ikonickej katedrále v Kolíne nad Rýnom piatich Francúzov a jednu Belgičanku s horolezeckým výstrojom, ktorým sa podarilo do tejto katedrály vlámať a chceli na ňu vyliezť.

- Horskí záchranári z Oblastného strediska Nízke Tatry pomáhali v nedeľu dvom lyžiarom, ktorých zranenia si vyžiadali transport vrtuľníkom. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

- Organizácia s názvom Revolučná sebaobrana tried sa prihlásila k zodpovednosti za piatkový bombový útok na sídlo gréckej železničnej spoločnosti Hellenic Train v Aténach. Tvrdí, že je zodpovedná aj za útok, ktorého cieľom bolo vo februári 2024 ministerstvo práce.

- Predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD) odsúdil ruský útok na ukrajinské mesto Sumy. Uviedol to na sociálnej sieti. Volá po mieri.

- Nedeľný ruský raketový útok na ukrajinské mesto Sumy, pri ktorom zahynulo podľa Kyjeva najmenej 32 ľudí a zranenia utrpelo ďalších 99, odsúdili mnohí západní predstavitelia vrátane francúzskeho prezidenta, britského premiéra, poľského premiéra.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) nechce, aby sa používali pochybné vakcíny. Chce, aby sa odkázalo ich dodávateľom, že sa im už nezaplatí ani cent a že sú pripravení viesť s nimi súdne spory.

- Progresívne Slovensko (PS) vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára (Smer-SD) na odsúdenie nedeľňajšieho ruského raketového útoku na ukrajinské mesto Sumy.

- Prezident SR Peter Pellegrini odsúdil nedeľňajší útok na ukrajinské mesto Sumy. Uviedol to na sociálnej sieti. Volá po konci zabíjania nevinných ľudí.

- Obyvatelia Ekvádora v nedeľu hlasujú v druhom kole prezidentských volieb. Postúpili doň dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola, ktoré sa konalo 9. feburára – úradujúca konzervatívna hlava štátu Daniel Noboa a ľavicová právnička Luisa Gonzálezová.

- Život 21-ročného motorkára si vyžiadala dopravná nehoda, ku ktorej došlo v nedeľu krátko pred 15.00 h na križovatke medzi obcami Tovarné a Sedliská v okrese Vranov nad Topľou. Ako informuje polícia na sociálnej sieti, došlo k zrážke motorkára s nákladným vozidlom.

- Vyše 70 ľudí zadržala grécka polícia pri nepokojoch, ktoré vypukli v noci na nedeľu v aténskej štvrti Exarcheia. Skupina neznámych osôb tam zaútočila na policajnú stanicu, pričom na policajtov hádzala tzv. Molotovove koktaily a kamene.

- Profesionálni a dobrovoľní horskí záchranári z Oblastného strediska Veľká Fatra pomáhali v nedeľu 53-ročnej Slovenke, ktorá si pri lezení na ferrate na Martinských holiach následkom pošmyknutia a pádu do potoka poranila dolnú končatinu.

- Talianska premiérka Giorgia Meloniová privíta v piatok v Ríme amerického viceprezidenta J. D. Vancea. Deň predtým sa vo Washingtone stretne so šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom, oznámil v nedeľu jej úrad.

- Papež František sa v nedeľu nakrátko objavil na Námestí svätého Petra. Obrady na Kvetnú nedeľu v jeho mene viedol kardinál Leonardo Sandri. Po bohoslužbe zdravil 88-ročný František veriacich aj podaním ruky a deťom rozdával sladkosti.

- V koalícii sa má o zákone o tzv. covidových amnestiách, ak ho prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše a vráti do parlamentu, ešte diskutovať.

- Transakčná daň je neodmysliteľnou súčasťou rozpočtového opatrenia na tento rok a priniesť má 700 až 800 miliónov eur. V diskusnej relácii TA3 V politike to v súvislosti s návrhmi na zmenu transakčnej dane uviedol minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak.

- Hasiči v Ružomberku zasahujú pri požiari lesného a trávnatého porastu. Informovalo o tom žilinské Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) na sociálnej sieti.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) by mal lepšie uchopiť moc. Myslí si to líder SNS Andrej Danko.