Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Slovensko

Pred 35 rokmi sa skončil v Československu monopol komunistickej strany

Sviatok práce - 1. máj - oslávili pracujúci Bratislavy veľkolepou manifestáciou. Bola nielen vyjadrením dôvery v politiku KSČ, ale aj manifestáciou nášho priateľstva so Sovietskym zväzom. V sprievode kráčajú zamestnanci Československej tlačovej kancelárie. Foto: Archív TASR

Článok 4 o vedúcej úlohe komunistickej strany v štáte a spoločnosti zrušili poslanci Federálneho zhromaždenia na mimoriadnej schôdzi, na ktorej sa zišli v stredu 29. novembra 1989.

Bratislava 29. novembra (TASR) - Pád komunizmu v Československu priniesol výrazné zmeny najmä v spoločensko-politickej a v ekonomickej oblasti. Súviseli s prechodom z diktatúry vládnucej komunistickej strany k demokratickému usporiadaniu. Práve požiadavka zrušenia vedúcej úlohy Komunistickej strany Československa (KSČ) v spoločnosti, ktorú zakotvovala ústava, bola jednou z hlavných požiadaviek Nežnej revolúcie v roku 1989.

V piatok 29. novembra uplynie 35 rokov odvtedy, keď Federálne zhromaždenie zrušilo ústavný článok o vedúcej úlohe KSČ a začala sa éra politickej plurality.

Vedúca úloha KSČ bola zakotvená v Ústave Československej socialistickej republiky (ČSSR) z 11. júla 1960. V článku 4 sa doslova písalo: "Vedúcou silou v spoločnosti i v štáte je predvoj robotníckej triedy, Komunistická strana Československa, dobrovoľný bojový zväzok najaktívnejších a najuvedomelejších občanov z radov robotníkov, roľníkov a inteligencie."

Brutálny zásah bezpečnostných síl proti demonštrácii 17. novembra 1989 na Národnej triede v Prahe odštartoval udalosti, ktoré zásadne zmenili smerovanie spoločnosti. Reakciou na potlačenie pražskej študentskej demonštrácie bol vznik občianskych hnutí. Rozhodujúcou politickou silou Nežnej revolúcie na Slovensku sa stala Verejnosť proti násiliu (VPN), v Českej republike to bolo Občianske fórum (OF).

VPN vzniklo 19. novembra 1989 na stretnutí kultúrnych a vedeckých pracovníkov vo výstavnej sieni Mestskej organizácie Zväzu slovenských výtvarných umelcov (Umelecká beseda) v Bratislave. Hnutie Verejnosť proti násiliu prijalo 25. novembra 1989 spolu s Koordinačným centrom slovenských vysokoškolákov spoločné programové vyhlásenie, ktoré obsahovalo 12 bodov. Príznačne, vo štvrtom bode požadovalo zrušenie vedúcej úlohy KSČ a v tomto zmysle aj zmenu štvrtého článku komunistickej ústavy.

Presne na poludnie 27. novembra 1989 vstúpilo v celom Československu pod heslom "Koniec vlády jednej strany" do dvojhodinového generálneho štrajku 75 percent tovární, úradov, škôl a obchodov. Podniky s nepretržitou prevádzkou sa pripojili k štrajku manifestačne. Úspech generálneho štrajku jasne ukázal, že komunistický režim stratil podporu obyvateľstva a že zásadné zmeny nie je možné zvrátiť.

Článok 4 o vedúcej úlohe komunistickej strany v štáte a spoločnosti zrušili poslanci Federálneho zhromaždenia na mimoriadnej schôdzi, na ktorej sa zišli v stredu 29. novembra 1989. Súčasne zmenili článok 6 o Národnom fronte, v ktorom boli podľa Ústavy združené povolené politické strany a spoločenské organizácie, ako aj článok 16, podľa ktorého sa kultúrna politika, vzdelávanie a výchova viedli v duchu štátnej ideológie vedeckého komunizmu a marxizmu-leninizmu.

Z prítomných 309 poslancov, prevažne členov KSČ, ani jeden nehlasoval proti ústavným zmenám, ani sa nezdržal hlasovania, čiže komunistický parlament zostal verný svojej 'tradícii' jednomyseľného hlasovania.

Slovenskí komunisti však rozhodli o zrušení vedúcej úlohy Komunistickej strany Československa ešte pred tým, ako tak urobil federálny parlament. Členovia Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska (ÚV KSS) odhlasovali príslušný návrh na mimoriadnom zasadaní ÚV KSS, ktoré sa konalo v dňoch 26. - 27. novembra 1989.





Zdroj:

https://www.upn.gov.sk/sk/29-november---zrusenie-veducej-ulohy-komunistickej-strany

https://www.upn.gov.sk/sk/27-november-1989---generalny-strajk-v-cssr

Tomáš: Investície z 2. piliera pomôžu štátu aj sporiteľom

Pripomenul, že DSS budú môcť dobrovoľne rozhodovať o tom, kde pôjde majetok ľudí a v akom objeme.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.

- Experti v novej štúdii vydanej vo štvrtok v časopise The Cryosphere varujú, že rakúske ľadovce by sa mohli už v blízkej budúcnosti úplne roztopiť pre klimatickú zmenu.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre TASR to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) vo štvrtok ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).

- Slovenský futbalista Róbert Boženík je údajne blízko k prestupu z Portugalska do zámoria. Podľa informácií portálu givemesport.com je útočník Boavisty blízko k odchodu do Salt Lake City v MLS.

- Európska únia (EÚ) vo štvrtok pozastavila odvetné clá pre dovoz z USA na 90 dní. Oznámila to predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

- Medzinárodné centrum pre športové štúdie (CIES) uverejnilo rebríček 100 najúspešnejších brankárov sveta počas uplynulého roka.

- Dôchodkové správcovské spoločnosti budú môcť investovať majetok z druhého piliera aj do infraštruktúrnych projektov na Slovensku. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok definitívne schválili.

- Samosprávy dostanú v máji preddavok z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb v celkovej sume 150 miliónov eur. Vyplýva to z novely zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve, ktorú poslanci Národnej rady SR definitívne schválili.

- Nie je možné vylúčiť, že vírus slintačky a krívačky, ktorý sa objavil v Maďarsku 7. marca a ďalej sa rozšíril, má umelý pôvod. Podľa servera atv.hu to vyhlásil vo štvrtok šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás.

- Americká a ruská delegácia vo štvrtok v Istanbule začali druhé kolo rokovaní o obnovení fungovania svojich veľvyslanectiev, ktoré po invázii Ruska na Ukrajinu výrazne obmedzili svoj personál.

- Chovatelia ošípaných na Slovensku čelia vážnym problémom v dôsledku opatrení proti slintačke a krívačke (SLAK).

- Vládna Občianska koalícia (KO) by podľa najnovšieho prieskumu agentúry United Surveys pre portál Wirtualna Polska zvíťazila v parlamentných voľbách so ziskom 35 percent hlasov.