Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 21. apríl 2025Meniny má Ervin
< sekcia Slovensko

Pred 35 rokmi otriasla komunistickým režimom výzva Několik vět

V. Havel, archívne foto. Foto: TASR

Výzva Několik vět sa podľa historika Dubovského šírila opisovaním na písacích strojoch alebo kopírovaním na prvých rozmnožovacích strojoch.

Bratislava 29. júna (TASR) - Koncom júna 1989 nastal v komunistickom vedení Československej socialistickej republiky (ČSSR) rozruch. Rozhlasová stanica Slobodná Európa totiž odvysielala obsah výzvy či petície s názvom Několik vět, ktorej autormi boli predstavitelia československého disentu. Od zverejnenia tohto textu uplynie v sobotu 29. júna 35 rokov.

Podľa Patrika Dubovského, historika z Ústavu pamäti národa (ÚPN), zverejneniu petičnej výzvy Několik vět predchádzal Palachov týždeň z januára 1989, neskôr nazvaný aj Palachiáda, čo bola snaha najmä českých disidentov uctiť si smutné 20. výročie upálenia sa Jana Palacha. Komunistická moc v ČSSR počas tých dní tvrdo zasahovala proti disidentom a demonštrantom, výsledkom čoho bolo uväznenie lídra československej opozície Václava Havla na deväť mesiacov, z ktorých si odsedel tri.

Po prepustení sa Havel so svojimi spolupracovníkmi rozhodol spísať kritický pohľad na vtedajšiu socialistickú spoločnosť a porušovanie ľudských a občianskych práv komunistami, zároveň v tomto dokumente navrhovali niekoľko riešení situácie.

"Dokument nazvali Několik vět a ľudia, ktorí s ním súhlasili ho mohli aj podpísať. Text i s menami prvých signatárov odvysielala 29. júna 1989 rozhlasová stanica Slobodná Európa a vyšiel aj v nelegálnych Lidových novinách. Koncept výzvy napísal Václav Havel, dotvoril ho spolu s disidentami Jiřím Křižanom, Stanislavom Devátým a Alexandrom Vondrom," uviedol pre TASR historik Dubovský, ktorý neskôr tiež podpísal Několik vět počas základnej vojenskej služby vo Vojenskom útvare v Janoviciach nad Úhlavou.

Výzva vo svojich siedmych bodoch podľa neho žiadala prepustenie politických väzňov, ukončenie obmedzovania slobody zhromažďovania, uznanie nezávislých iniciatív, slobodu tlače, rešpektovanie oprávnených požiadaviek veriacich ľudí, diskusiu o ekologickom prístupe k novým projektom a aby sa začala slobodná diskusia o perzekúciách režimu, o Pražskej jari, okupácii z roku 1968 a tzv. normalizácii. Autori výzvy upozorňovali, že krajina sa dostala do slepej uličky.

"Prvými signatármi výzvy boli jej zostavovatelia, nasledovali známi umelci a opoziční politici ako Emanuel Mandler, Petr Uhl, Ludvík Vaculík, Jiří Bartoška, Zdeněk Svěrák, Rudolf Hrušínský, Jiří Menzel, Daniela Kolářová, Hana Zagorová, Marie Rottrová či Jiří Suchý. Na Slovensku napríklad Martin Šimečka, Ján Čarnogurský, Milan Kňažko," pripomenul historik.

Výzva Několik vět sa podľa Dubovského šírila opisovaním na písacích strojoch alebo kopírovaním na prvých rozmnožovacích strojoch. Ľudia si hárky s textom odvážne odovzdávali alebo sa navzájom vyzývali na podpis výzvy. Tá si svojou komplexnosťou a nenásilnosťou rýchlo získavala nových signatárov a do novembra 1989 ju podpísalo 45 až 47-tisíc ľudí.

Predstavitelia režimu reagovali podľa Dubovského typicky ako dovtedy na viacero opozičných aktivít. V komunistickej tlači diskreditáciou autorov výzvy, obviňovaním z vyvolávania konfrontácie s režimom. Redaktori Rudého práva označili výzvu za protisocialistickú, protištátnu, ktorá mala vyzývať k rozvracaniu republiky, čo bol už jeden z paragrafov trestného zákona. Množstvo ľudí skončilo vo väzbe za tzv. poburovanie.

"Režim bol prekvapený z podpisov populárnych umelcov, ktorí dovtedy nemali s opozíciou alebo politikou nič spoločné, preto ich začal tiež ohovárať a obviňovať z nevďaku za výhody, ktoré ako umelci požívali. Režim bol aj v panike z toho, že výzvu podpisovalo množstvo mladých ľudí. Petícia sa napokon stala jedným z dôležitých faktorov naštartovania pádu režimu v novembri 1989," uviedol pre TASR Patrik Dubovský z ÚPN.

Veľkonočný pondelok bude slnečný

Teploty sa budú pohybovať medzi 20 až 25 stupňov Celzia.

- Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila ich zbrane, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

- Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. TASR o tom informuje na základe nedeľňajšej správy agentúry DPA.

- Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová v reakcii na sobotné (19. 4.) vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR. GP zároveň považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v predmetnej veci.

- Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí. Uviedol to v nedeľu popoludní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje TASR podľa správy stanice Sky News.

- Spojené Štáty by podľa zvažovaného nariadenia Bieleho domu údajne mohli drasticky obmedziť svoje diplomatické pôsobenie v Afrike a tiež zrušiť úrady ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa venujú zmene klímy, otázkam demokracie či ľudským právam.

- Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime a je možné, že Kyjev bude musieť na zabezpečenie nasledujúcej zimnej sezóny doviezť viac než 6 miliárd kubických metrov (m3) suroviny. Uviedol to bývalý šéf ukrajinskej prepravnej sústavy GTSO Serhij Makogon.

- V Poľsku od štvrtka (17. 4.) rozšírili zákaz fotografovania na približne 25.000 objektov. Tieto objekty budú označené novým výstražným symbolom. Za porušenie zákazu môže hroziť pokuta, zadržanie alebo konfiškácia fotografickej techniky.

- Izraelská armáda v nedeľu priznala zlyhania pri informovaní o zabití zdravotníkov v Pásme Gazy, zástupcu veliteľa vojenskej jednotky prepustia. Armáda počas vyšetrovania zabitia nenašla známky popravy.

- Pri izraelských leteckých útokoch v Pásme Gazy v nedeľu zahynulo najmenej 25 ľudí vrátane detí, oznámil tamojší úrad pre civilnú obranu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v nedeľu pozdravili účastníkov veľkonočnej bohoslužby v Kaplnke sv. Juraja na Windsorskom hrade. Bohoslužba je dôležitým termínom v kalendári monarchu ako hlavy anglikánskej cirkvi, informoval Reuters.

- Ruský prezident Vladimir Putin a starosta Moskvy Sergej Sobjanin sa pripojili k ostatným veriacim na veľkonočnej bohoslužbe. Viedol ju najvyšší predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi a podporovateľ Putina patriarcha Kirill, píše TASR podľa správy agentúry Reuters.

- Británia v nedeľu oznámila, že jej stíhačky tento týždeň vzlietli k ruským lietadlám, ktoré sa pohybovali nad Baltským morom blízko vzdušného priestoru Severoatlantickej aliancie (NATO). Incidenty sa odohrali v utorok a vo štvrtok.

- Skupina na podporu islamu a moslimov (GSIM/JNIM), ktorá je odnožou teroristickej siete al-Káida oznámila, že zabila 70 vojakov pri raziách na dvoch vojenských stanovištiach na severe Beninu.

- Jednu obeť a jedného zraneného si vyžiadal nedeľný izraelský útok na juhu Libanonu, uviedlo libanonské ministerstvo zdravotníctva. Izrael útok podnikol aj napriek prímeriu, ktoré vládne medzi ním a libanonským militantným hnutím Hizballáh.

- Polícia v reakcii na vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR k prípadu obvineného Daniela B. deklaruje, že si plní úlohy, ktoré jej určujú zákony, ústava a medzinárodné zmluvy. Podotýka však, že sa nevyjadruje ku komunikácii iných štátnych orgánov.

- Národná diaľničná spoločnosť (NDS) začne po veľkonočných sviatkoch s opravou vozovky na diaľnici D1 pri Považskej Bystrici. Informovala o tom mediálna komunikácia NDS.

- V meste Fiľakovo v okrese Lučenec došlo v noci na nedeľu k rozsiahlemu požiaru polyfunkčnej budovy. Na mieste udalosti zasahovalo 38 profesionálnych i dobrovoľných hasičov.

- Americký prezident J. D. Vance sa na Veľkokonočnú nedeľu krátko stretol s pápežom Františkom, ktorý sa zotavuje zo zápalu pľúc. Oznámil to Vatikán, informuje TASR na základe správ agentúr AP a AFP.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas Veľkonočnej nedele vyzval Ukrajincov, aby nestrácali vieru a uviedol, že „skôr či neskôr zlo ustúpi“.

- Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti so sobotnou zrážkou vlaku a dvoch osôb v Bratislave, pri ktorej prišla o život 27-ročná žena. TASR o tom informoval bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.