Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 23. apríl 2025Meniny má Vojtech
< sekcia Slovensko

Pred 507 rokmi zverejnil Martin Luther svojich 95 téz

Snímka z putovnej výstavy Martin Luther. Foto: TASR - Martin Baumann

Evanjelické či protestantské cirkvi na Slovensku i vo svete si v tento deň pripomínajú Pamiatku reformácie.

Bratislava 31. októbra (TASR) - Reformácia bola procesom, ktorý mal za cieľ reformovať rímskokatolícku cirkev. Za jej začiatok sa považuje zverejnenie 95 téz, ktorých autorom bol nemecký augustiánsky mních, teológ, reformátor a zakladateľ protestantizmu Martin Luther.

Vo štvrtok 31. októbra uplynie od zverejnenia týchto téz 507 rokov. Evanjelické či protestantské cirkvi na Slovensku i vo svete si v tento deň pripomínajú Pamiatku reformácie. V Slovenskej republike (SR) je 31. október aj pamätným dňom - Dňom reformácie.

V prvej polovici 16. storočia prišlo k rozdeleniu západných kresťanov na katolíkov a protestantov. Hlavným iniciátorom rozdelenia bol Martin Luther, ktorý 31. októbra 1517 pribil na dvere chrámu vo Wittenbergu 95 téz proti odpustkom, pretože zvádzali ľudí k nesprávnemu presvedčeniu, že hriechy odpúšťa pápež za peniaze a nie Boh na základe úprimného pokánia.

Reagoval tým aj na rozhodnutie pápeža Leva X., ktorý nariadil predávanie odpustkov, aby získal peniaze na dokončenie Chrámu sv. Petra v Ríme. Lutherovým vystúpením sa začal proces reformácie z latinského reformare, čo znamená opraviť, dať znova do poriadku, čo bolo narušené.

Luther sa narodil 10. novembra 1483 v Eislebene. V rokoch 1501 - 1505 študoval na univerzite v Erfurte filozofiu. Po získaní titulu majstra slobodných umení začal na prianie otca študovať právo. Rozhodnutie stať sa právnikom zmenil pod vplyvom udalosti, ktorá sa udiala v roku 1505, keď ho na ceste zastihla silná búrka a víchrica. Zo strachu pred smrťou sľúbil svätej Anne, že ak z búrky vyviazne živý, vstúpi do kláštora. Sľub dodržal, prerušil štúdium práva a stal sa augustiánskym mníchom.

Bol vzorným mníchom, ale pociťoval silné pochybnosti, že spasenie môže dosiahnuť len z vlastnej vôle, na základe osobného mravného života. Neskôr vyštudoval aj teológiu a začal prednášať na univerzite vo Wittenbergu.

V roku 1507 ho vysvätili za katolíckeho kňaza. Odpovede na neutíchajúce pochybnosti hľadal v Biblii a v rokoch 1514 - 1516 na základe štúdia Žalmov a Listu Rimanom dospel k tomu, že spasenie či ospravedlnenie môžu ľudia dosiahnuť predovšetkým prostredníctvom viery a nie skutkov.

Luther sa po zverejnení 95 téz ocitol v nemilosti pápeža, ktorý na neho uvalil kliatbu. Zakladateľ protestantizmu reagoval spálením pápežskej buly s kliatbou a začal prednášať v nemčine, čím sa definitívne rozišiel s rímskou cirkvou. Svoje názory neodvolal ani na sneme ríšskych kniežat vo Wormse v roku 1521.

Svoje učenie Luther a jeho spolupracovníci spísali do vyznania, ktoré 25. júna 1530 prečítali cisárovi Karolovi V. na sneme v Augsburgu. Augsburské vyznanie je kresťanské vieroučné vyznanie založené na Lutherovej teológii. Patrí ku kľúčovým textom reformácie a luteránskej teológie.

Luther bol aj významným prekladateľom Biblie do nemčiny. Pre svoj preklad Nového zákona z roku 1522 patrí medzi zakladateľov nemeckého spisovného jazyka. Do nemčiny preložil v roku 1534 aj Starý zákon a tiež položil základy evanjelickej cirkevnej hudby. Je autorom evanjelickej hymny Hrad prepevný.

Reformačné myšlienky sa prostredníctvom kupcov a študentov rýchlo šírili aj na území dnešného Slovenska. Trvalo však takmer 100 rokov od zverejnenia téz, kým aj na Slovensku vznikla evanjelická cirkev. Proces jej vzniku urýchlila Žilinská synoda z roku 1610, na ktorej sa skonštituovala a vytvorila samostatná cirkevná organizácia evanjelickej cirkvi augsburského vyznania.

Počas Dňa reformácie sa v evanjelických kostoloch konajú slávnostné služby Božie a číta sa Pastiersky list Zboru biskupov Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku.

Zakladateľ protestantizmu Luther zomrel 18. februára 1546 vo veku 62 rokov.

Vo februári 2007 predstavili v nemeckej Jene rukopis potvrdzujúci pribitie Lutherových téz vo Wittenbergu. Objav starého rukopisu, pochádzajúceho z pozostalosti Lutherovho asistenta Georga Rörera, počin potvrdzuje a zmieňuje sa aj o dátume protestnej akcie - 31. októbri 1517.

Streda bude slnečná, môžu sa však vyskytnúť búrky

Teploty 19 až 24 stupňov C.

- Pri požiari rodinného domu v obci Tichý Potok v okrese Sabinov, ku ktorému došlo v noci na stredu, bola nájdená mŕtva osoba.

- Vláda sa po dvojtýždňovej prestávke zíde opäť na stredajšom rokovaní. Zaoberať sa bude i vyhlásením štátneho smútku na sobotu (26. 4.). Dôvodom je úmrtie pápeža Františka. Štátny smútok by mohol byť vyhlásený od 8.00 do 20.00 h.

- Viac ako 200.000 ľudí by mohlo v sobotu prísť na Námestie sv. Petra vo Vatikáne pri príležitosti pohrebu pápeža Františka, uviedol v utorok na základe odhadov Výbor pre verejný poriadok a bezpečnosť pod vedením talianskeho ministerstva vnútra

- Oravou sa v utorok popoludní prehnala intenzívna búrka, ktorej následky v obci Babín v okrese Námestovo pomáhajú odstraňovať aj hasiči.

- Ruský prezident Vladimir Putin údajne Spojeným štátom ponúkol zastavenie bojov na Ukrajine pozdĺž súčasných frontových línií.

- Vo Zvolenskej Slatine po lokálnej búrke zatopilo viaceré pivnice rodinných domov, interiéry i dvory.

- Čínsky minister zahraničných vecí Wang I vyzval Britániu a Európsku úniu (EÚ), aby chránili multilaterálne obchodné systémy.

- Prezident Volodymyr Zelenskyj pripustil, že Ukrajina by v prípade uzavretia prímeria bola pripravená aj na priame rokovania s Ruskom.

- V muničnom sklade východne od Moskvy nahlásili silný výbuch. Explózia bola údajne zapríčinená požiarom, ktorý vznikol „porušením bezpečnostných predpisov“.

- Vláda by mohla požiadať Slovenskú akadémiu vied o vypracovanie kvantitatívnej analýzy na prítomnosť DNA a ďalších látok vo vybraných vzorkách vakcín proti ochoreniu COVID-19. S takýmto návrhom chce na stredajšie rokovanie kabinetu prísť premiér Robert Fico.

- Českí hasiči približne po 22 hodinách lokalizovali rozsiahly požiar plastov pri obci Rynholec v Stredočeskom kraji. Oheň sa už nešíri, zásah však bude podľa odhadu trvať ešte niekoľko dní.

- Izraelské orgány našli pozostatky 40-ročného muža, ktorý sa v pondelok stratil na pobreží mesta Chadera krátko po ohlásení útoku žraloka.

- Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová verí, že existuje priestor na rokovania Európskej únie (EÚ) s USA o clách.

- V okresoch Námestovo, Košice, Košice-okolie a Tvrdošín sa môžu vyskytnúť prívalové povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahy prvého stupňa a pre okres Námestovo druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Dánska vláda plánuje minúť 4 miliardy dánskych korún (536 miliónov eur) na nákup 26 plavidiel určených na hliadkovanie, riešenie únikov ropy a dohľad nad podmorskými káblami, vyhlásil minister obrany Troels Lund Poulsen.

- Nemecká Spolková spravodajská služba (BND) nemá povinnosť zverejniť závery vyšetrovania o pôvode vírusu Sars-CoV-2 spôsobujúceho ochorenie COVID-19, uviedol nemecký Spolkový správny súd.

- V sobotu (26. 4.) by mohol byť na Slovensku pre úmrtie pápeža Františka štátny smútok. Vyplýva to z materiálu, ktorý na rokovanie vlády predložil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Kabinet má o jeho vyhlásení rozhodnúť v stredu (23. 4.).

- Americký výrobca lietadiel Boeing oznámil, že predá časti svojej divízie Digital Aviation Solutions súkromnej investičnej spoločnosti Thoma Bravo za 10,55 miliardy USD (9,29 miliardy eur).

- Slovenský hokejista Martin Fehérváry nedohrá sezónu v zámorskej NHL. Dvadsaťpäťročný obranca Washingtonu Capitals utrpel v závere základnej časti zranenie pravého kolena a musel absolvovať operáciu menisku.