Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 23. apríl 2025Meniny má Vojtech
< sekcia Slovensko

Pred 75 rokmi vznikli na základe zákona 2 umelecké školy - VŠMU a VŠVU

Na snímke budova Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení počas Dňa otvorených dverí v Bratislave 8. novembra 2019. Foto: TASR - Dano Veselský

Filmové profesie sa až do konca roka 1989 študovali na Divadelnej fakulte VŠMU. Filmová a televízna fakulta vznikla až v roku 1990.

Bratislava 9. júna (TASR) - V nedeľu 9. júna uplynie 75 rokov odvtedy, čo na základe zákona zriadili v Bratislave dve umelecké vysoké školy - Vysokú školu múzických umení (VŠMU) a Vysokú školu výtvarných umení (VŠVU). Išlo o zákon č. 88, ktorý prijala Slovenská národná rada (SNR). Obe školy majú rovnaký dátum vzniku - 9. jún 1949.

VŠMU bola v čase vzniku prvou svojho druhu v histórii slovenského školstva. Zakladatelia školy stáli pred neľahkou výzvou, pretože v krátkom čase mali vzdelať dostatočný počet remeselne zdatných a umelecký vyspelých tvorcov. Divadlá, hudobné telesá, ale aj rozhlas totiž potrebovali kvalitných hercov, spevákov, režisérov, scénografov, hudobníkov a ďalšie umelecké profesie.

Podľa zákona sa plánovali otvoriť štyri študijné odbory: hudobný, dramatický, tanečný a filmový. V roku 1953 sa prvé dva hudobný a dramatický transformovali na dve samostatné fakulty - Hudobnú fakultu VŠMU a Divadelnú fakultu VŠMU.

K legendárnym zakladateľom školy patria prvý rektor VŠMU dirigent a zbormajster Ján Strelec a jeho nástupca herec a divadelný režisér Andrej Bagar. K ďalším umelcom, ktorí sa podieľali na vzniku a rozvoji VŠMU v oblasti divadelného umenia patria napríklad Ján Borodáč, Ján Jamnický, Viliam Záborský, Július Pántik, Karol L. Zachar, Jozef Budský, Oľga Borodáčová, Ctibor Filčík, Ladislav Chudík, kostýmová výtvarníčka Ľudmila Purkyňová, scénický výtvarník Ladislav Vychodil či teatrológovia Ján Boor, Zoltán Rampák, Rudolf Mrlian.

V oblasti hudby to boli zasa skladatelia Alexander Moyzes, Ján Cikker, dirigenti Václav Talich a Ľudovít Rajter, skladatelia Oto Ferenczy, Frico Kafenda, organista Ernest Riegler či huslista Tibor Gašparek.

Filmové profesie sa až do konca roka 1989 študovali na Divadelnej fakulte VŠMU. Filmová a televízna fakulta vznikla až v roku 1990. Veľkú zásluhu na jej založení mal vtedajší rektor VŠMU Miloš Jurkovič. Medzi jej zakladateľov patria scenárista Tibor Vichta, režisér Martin Slivka, scenárista, dramatik a režisér Ondrej Šulaj či kameraman Stanislav Szomolányi.

VŠMU sídli na Ventúrskej ulici, Divadelná a Hudobná fakulta na Zochovej a Filmová a televízna fakulta na Svoradovej ulici. Súčasným rektorom je Martin Šmatlák.

Pôvodná koncepcia VŠVU hovorila o spojení tradičnej výtvarnej akadémie a umeleckopriemyselnej školy. Hoci v prvých rokoch existencie školy sa táto koncepcia ešte nenaplnila, princíp spojenia voľných výtvarných umení a úžitkových disciplín na jednej výtvarnej škole pretrval do súčasnosti.

V prvom akademickom roku 1949/50 sa otvorili dve maliarske školy, ktoré viedli Ján Mudroch a Ľudovít Fulla a dve sochárske školy pod vedením Jozefa Kostku a Fraňa Štefunka. Tie doplnil jeden reštaurátorský ateliér Karla Veselého.

Prvým rektorom školy bol maliar Ján Mudroch, ktorého v 60. rokoch nasledovali Dezider Milly, Ján Želibský, Jozef Kostka a Vincent Hložník. Jadro pedagogického zboru tvorili najmä príslušníci Generácie 1909, ktorí sa na scéne výtvarného umenia etablovali na prelome 30. a 40. rokov minulého storočia. Teoretické predmety zastávali českí historici umenia a estetici ako Jiří Kotalík, Vojtěch Volavka, Zdenka Volavková-Skořepová či Václav Zykmund. Ich zásluhou vznikla v roku 1957 Katedra teoretických predmetov.

Oddelenie architektúry vzniklo v roku 1960, v rámci ktorého došlo k sformovaniu dvoch architektonických škôl reprezentovaných Dušanom Kuzmom a Vojtechom Vilhanom. V roku 1966 vzniklo napríklad oddelenie tvarovania priemyselných výrobkov, čo znamenalo zásadný prienik dizajnu na VŠVU.

Zásadná zmena v histórii VŠVU nastala v revolučnom roku 1989. História školy sa začala písať akoby nanovo, s novými študijnými koncepciami, novými pedagógmi a novoetablovanými aktivitami. Začiatkom 90. rokov vznikla Katedra vizuálnych médií so špecializáciou na fotografiu, Ateliér módy a rovnako aj šperku.

V budove na bratislavskej Drotárskej ceste sa nachádzajú ateliéry VŠVU, ktorá má dnes 14 katedier: Architektonická tvorba, Digitálne umenia, Dizajn, Fotografia a nové médiá, Grafika a iné médiá, Intermédiá, Kabinet kresby, Maliarstvo, Reštaurovanie, Socha, objekt, inštalácia, Teória a dejiny umenia, Textilná tvorba, Úžitkové umenie a Vizuálna komunikácia.

Sídlom rektorátu VŠVU je historický Pálfiovský palác na Hviezdoslavovom námestí. Súčasnou rektorkou je Bohunka Koklesová.





Zdroje: www.vsvu.sk; www.vsmu.sk; Kronika Slovenska 2 - Slovensko v dvadsiatom storočí, Bratislava 1999

ONLINE: Sledujeme dianie po úmrtí pápeža Františka

Vo veku 88 rokov v pondelok zomrel pápež František. Teraz.sk prináša ONLINE najnovšie informácie v súvislosti s úmrtím hlavy katolíckej cirkvi.

,aktualizované 

- Viac ako 200.000 ľudí by mohlo v sobotu prísť na Námestie sv. Petra vo Vatikáne pri príležitosti pohrebu pápeža Františka, uviedol v utorok na základe odhadov Výbor pre verejný poriadok a bezpečnosť pod vedením talianskeho ministerstva vnútra

- Oravou sa v utorok popoludní prehnala intenzívna búrka, ktorej následky v obci Babín v okrese Námestovo pomáhajú odstraňovať aj hasiči.

- Ruský prezident Vladimir Putin údajne Spojeným štátom ponúkol zastavenie bojov na Ukrajine pozdĺž súčasných frontových línií.

- Vo Zvolenskej Slatine po lokálnej búrke zatopilo viaceré pivnice rodinných domov, interiéry i dvory.

- Čínsky minister zahraničných vecí Wang I vyzval Britániu a Európsku úniu (EÚ), aby chránili multilaterálne obchodné systémy.

- Prezident Volodymyr Zelenskyj pripustil, že Ukrajina by v prípade uzavretia prímeria bola pripravená aj na priame rokovania s Ruskom.

- V muničnom sklade východne od Moskvy nahlásili silný výbuch. Explózia bola údajne zapríčinená požiarom, ktorý vznikol „porušením bezpečnostných predpisov“.

- Vláda by mohla požiadať Slovenskú akadémiu vied o vypracovanie kvantitatívnej analýzy na prítomnosť DNA a ďalších látok vo vybraných vzorkách vakcín proti ochoreniu COVID-19. S takýmto návrhom chce na stredajšie rokovanie kabinetu prísť premiér Robert Fico.

- Českí hasiči približne po 22 hodinách lokalizovali rozsiahly požiar plastov pri obci Rynholec v Stredočeskom kraji. Oheň sa už nešíri, zásah však bude podľa odhadu trvať ešte niekoľko dní.

- Izraelské orgány našli pozostatky 40-ročného muža, ktorý sa v pondelok stratil na pobreží mesta Chadera krátko po ohlásení útoku žraloka.

- Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová verí, že existuje priestor na rokovania Európskej únie (EÚ) s USA o clách.

- V okresoch Námestovo, Košice, Košice-okolie a Tvrdošín sa môžu vyskytnúť prívalové povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahy prvého stupňa a pre okres Námestovo druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Dánska vláda plánuje minúť 4 miliardy dánskych korún (536 miliónov eur) na nákup 26 plavidiel určených na hliadkovanie, riešenie únikov ropy a dohľad nad podmorskými káblami, vyhlásil minister obrany Troels Lund Poulsen.

- Nemecká Spolková spravodajská služba (BND) nemá povinnosť zverejniť závery vyšetrovania o pôvode vírusu Sars-CoV-2 spôsobujúceho ochorenie COVID-19, uviedol nemecký Spolkový správny súd.

- V sobotu (26. 4.) by mohol byť na Slovensku pre úmrtie pápeža Františka štátny smútok. Vyplýva to z materiálu, ktorý na rokovanie vlády predložil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Kabinet má o jeho vyhlásení rozhodnúť v stredu (23. 4.).

- Americký výrobca lietadiel Boeing oznámil, že predá časti svojej divízie Digital Aviation Solutions súkromnej investičnej spoločnosti Thoma Bravo za 10,55 miliardy USD (9,29 miliardy eur).

- Slovenský hokejista Martin Fehérváry nedohrá sezónu v zámorskej NHL. Dvadsaťpäťročný obranca Washingtonu Capitals utrpel v závere základnej časti zranenie pravého kolena a musel absolvovať operáciu menisku.

- Vladimír Országh povedie slovenskú hokejovú reprezentáciu v pozícii hlavného trénera aj na tohtoročných majstrovstvách sveta vo Švédsku a Dánsku. Taktovku preberie po Craigovi Ramsaym, ktorému aktuálny zdravotný stav po zápale pľúc neumožňuje účasť na šampionáte.

- Česko bude na pohrebe pápeža Františka, ktorý sa uskutoční v sobotu vo Vatikáne, zastupovať premiér Petr Fiala.

- Švédsko, Fínsko, Nórsko a Litva plánujú posilniť svoje obranné kapacity v oblasti Baltského mora spoločným nákupom niekoľkých stoviek bojových vozidiel CV90.