Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 24. apríl 2025Meniny má Juraj
< sekcia Slovensko

Pred 80 rokmi oslobodili Košice, prvé veľké mesto v ČSR

Na snímke pohľad na mesto Košice. Foto: TASR - František Iván

Oslobodenie Košíc malo aj svoje tienisté stránky.

Košice/Bratislava 18. januára (TASR) - Východoslovenská metropola Košice si v nedeľu 19. januára pripomenie 80. výročie oslobodenia mesta vojskami 18. armády 4. ukrajinského frontu. Pod velením generála Ivana Jefimoviča Petrova vstúpili osloboditelia do mesta v skorých ranných hodinách, boje si vyžiadali životy približne 3000 sovietskych vojakov.

V tom čase Košice na základe Viedenskej arbitráže z roku 1938 patrili pod horthyovské Maďarsko. Červená armáda oslobodila Košice 19. januára 1945, boli prvým veľkým oslobodeným mestom na území bývalého Československa. Vďaka tomu sa stali nakrátko dočasným sídlom najvyšších štátnych inštitúcií, od 30. januára 1945 sídlom Slovenskej národnej rady a od 3. apríla rezidenciou prezidenta Eduarda Beneša. Na zasadaní 5. apríla 1945 v Župnom dome vyhlásila československá vláda spolu so Slovenskou národnou radou Košický vládny program.

Podľa historických zdrojov oslobodeniu Košíc predchádzalo vyčíňanie maďarskej fašistickej Strany šípových krížov (Nyilaskeresztes párt), tzv. nyilasiovcov. Vyhlásili stanné právo, obyvateľov vyzývali na mobilizáciu. Okupanti začali deštrukčné práce, odvážali zariadenie priemyselných podnikov a elektrárne, dokonca aj električky mestskej dopravy. Od 5. do 17. januára 1945 vykonali niekoľko verejných popráv. Do oslobodenia Košíc nyilasiovci popravili okolo 530 ľudí a vyše 1200 odvliekli do koncentračných táborov smrti. Len máloktorí z nich sa dožili konca vojny.

Keďže Červená armáda stála 12. januára už iba 20 kilometrov od Košíc, začali Nemci a nyilasiovci húfne odchádzať z mesta. Do polnoci 18. januára 1945 opustila Košice bez boja celá nemecká armáda.

Do Košíc vstúpili osloboditelia medzi piatou a šiestou hodinou ráno. Od juhovýchodu prišli jednotky 318. novorossijskej horskej streleckej divízie a takmer súčasne s nimi od juhu aj jednotky 237. pirjatinskej streleckej divízie. Nenarazili na žiadny vojenský odpor.

Už pár hodín po príchode Červenej armády bol vytvorený Revolučný československý národný výbor, ktorý prevzal civilnú správu mesta. Následne dočasná maďarská národná vláda 20. januára 1945 anulovala Viedenské arbitráže, na základe čoho sa Košice opäť stali súčasťou Československa. Predstavitelia Košíc 23. januára vytvorili civilné predstavenstvo mesta s názvom Správna komisia mesta Košíc. Od 30. januára začala z Košíc politicky riadiť oslobodené územie Slovenská národná rada (SNR) - začala budovať správny aparát, zrušila staré bezpečnostné orgány, políciu i žandárstvo a zriadila Verejnú bezpečnosť.

Oslobodenie Košíc malo aj svoje tienisté stránky. Sovietska tajná služba NKVD hľadala špiónov, vojnových zločincov a kolaborantov. Spolupracovala so Správnou komisiou mesta Košíc, ktorá vydala vyhlášku, aby sa všetci muži hlásili v Tyršovej záhrade Sokola. Podľa pamätníkov NKVD poslala stovky civilov ako vojenských zajatcov do pracovných lágrov v ZSSR, niektorých z nich až na Sibír. Tí nemnohí, ktorí sa vrátili späť, mali podlomené zdravie a celoživotnú spomienku na neznesiteľné podmienky v pracovných táboroch.

Košice oslobodzovali aj dvaja muži, ktorých mená sú spojené s novodobou históriou Sovietskeho zväzu. Prvým bol Leonid Brežnev, vtedy hlavný politruk 18. armády, ktorý priniesol do mesta rozhodnutie sovietskej a maďarskej vlády o zrušení Viedenskej arbitráže. Ten druhý, Sergej Gorbačov, otec neskoršieho iniciátora perestrojky Michaila a jediného prezidenta Sovietskeho zväzu, bol ako jeden z vojakov 18. armády zranený počas ťažkých prístupových bojov ku Košiciam.





zdroj: Encyklopédia Slovenska, Veda, Vydavateľstvo SAV, Bratislava 1979/1982, Slovensko, Dejiny, Obzor, Bratislava 1978

VIDEO: Prezident považuje situáciu na skládke Vlčie hory za kritickú

Skládka patrí medzi najväčšie environmentálne záťaže na Slovensku.

,aktualizované 

- Varšava začala s exhumáciou pozostatkov obetí tzv. volynského masakru v obci Pužniki na Ukrajine, uviedlo vo štvrtok poľské ministerstvo kultúry a národného dedičstva.

- Nočný útok Ruska na Kyjev je podľa českého prezidenta Petra Pavla ďalším dôkazom o cynickom prístupe Ruska k mierovým rokovaniam.

- Dolnokubínski mestskí poslanci na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva nevyhoveli protestu prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Mihála o zrušení všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré rieši názvy ulíc a iných verejných priestranstiev v meste.

- Pri ruskom nočnom útoku na Kyjev, ktorý si vyžiadal najmenej 12 mŕtvych a 90 zranených, bola údajne použitá aj severokórejská balistická raketa KN-23.

- Dark Souls, populárna hra žánru RPG (hry na hrdinov) známa svojou extrémnou náročnosťou, pomáha hráčom v skutočnom živote objavovať odolnosť, zmysel a nádej, uvádza nová štúdia.

- Rusko vrátilo Ukrajine telo novinárky, ktorú zajalo na okupovanom ukrajinskom území a ktorá následne zomrela v ruskej väzbe, uviedol vo štvrtok ukrajinský poslanec Jaroslav Jurčyšyn.

- Dolnokubínski mestskí poslanci na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva nevyhoveli protestu prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Mihála o zrušení všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré rieši názvy ulíc a iných verejných priestranstiev v meste.

- Účasť na sobotňajšom pohrebe zosnulého pápeža Františka doteraz potvrdilo 130 zahraničných delegácií a 50 hláv štátov, potvrdilo vo štvrtok oddelenie protokolu vatikánskeho štátneho sekretariátu.

- Talianske ministerstvo obrany prispeje k bezpečnostným opatreniam na sobotňajšom pohrebe pápeža Františka.

- Prezident SR Peter Pellegrini ratifikoval rámcovú dohodu o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi na jednej strane a vládou Malajzie na strane druhej.

- Počas sobotného (26. 4.) štátneho smútku vyhláseného pre úmrtie pápeža Františka platí zákaz hazardu. Štátne, ale aj iné vlajky by mali byť spustené na pol žrde, čierna vlajka sa v tomto prípade nevyvesuje.

- Americký prezident Donald Trump vo štvrtok na svojej sociálnej sieti Truth kritizoval nočné raketové a dronové útoky na ukrajinskú metropolu Kyjev zo strany Ruska, pri ktorých zomrelo deväť ľudí a ďalších 70 utrpelo zranenia.

- Ukrajina podľa prezidenta Volodymyra Zelenského momentálne nevidí silný tlak na Rusko či nové sankcie voči nemu, a to ani napriek neochote Moskvy pokročiť v rokovaniach o ukončení vojny.

- Hrob pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej (Santa Maria Maggiore) bude môcť verejnosť navštíviť už v nedeľu ráno.

- Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) skončila minulý rok v strate 5,28 milióna eur. V roku 2023 pritom hospodárila s čistým ziskom 20,9 milióna eur.

- Pakistan vo štvrtok vyhlásil, že uzavrie hranice s Indiou a vzdušný priestor pre letecké spoločnosti vlastnené alebo prevádzkované Indiou, a tiež pozastaví obchod.

- Ministerstvo životného prostredia SR už v stredu upozornilo investora baterkárne v Šuranoch na neodbornú a nepresnú dokumentáciu. Ďalším krokom bude pozastavenie procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie.

- Prvá oficiálna zahraničná cesta predsedu Národnej rady (NR) SR Richarda Rašiho (Hlas-SD) bude smerovať tradične do Českej republiky.

- Európska komisia (EK) vo štvrtok navrhla komplexnú revíziu pravidiel EÚ v oblasti bezpečnosti cestnej premávky a evidencie vozidiel. Cieľom je zaistiť vyššiu bezpečnosť cestnej premávky a kvality ovzdušia v celej EÚ.

- Štvrtkový pochod ulicami v centre Bratislavy môže priniesť dopravné obmedzenia. Treba s nimi rátať od 18.00 h, a to najmä na Námestí slobody, Námestí 1. mája či oblasti Suchého mýta.