Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Slovensko

Pred 90 rokmi sa narodil obľúbený divadelný a filmový herec Milan Kiš

Dlhoročný herec Divadla Andreja Bagara v Nitre Milan Kiš. Foto: TASR

Milan Kiš účinkoval v jednej z najúspešnejších inscenácií Divadla Andreja Bagara v Nitre Fidlikant na streche.

Bratislava 3. augusta (TASR) – Svojim umením vedel diváka rozosmiať, ale talentu dovolil vyniknúť aj v dramatických postavách. Väčšinou hral submisívnych tragédov, ktorým sa nikdy nič nevydarilo a osud ich bil po hlave. Svoje role však stvárnil dokonale. Zahviezdil najmä vo filmoch Nevera po slovensky a Tisícročná včela.

Divadelný a filmový herec Milan Kiš, bratislavský rodák, bol dlhoročným členom Divadla Andreja Bagara v Nitre. V sobotu 3. augusta uplynie od jeho narodenia 90 rokov.

Milan Kiš sa narodil 3. augusta 1934 v Bratislave. Už ako žiak základnej školy chodil do rozhlasovej hereckej družiny. Vyrastal v bratislavskom Ružinove. Tam mali sídlo aj saleziáni. Práve s nimi hral ako dieťa hry s náboženskou tematikou. V roku 1952 sa prihlásil na konkurz do Dedinského divadla a 1. októbra toho roku sa stal jeho členom.

Prijali ho do mládežníckeho súboru, kde sa okrem hier pre mladých hralo aj bábkové divadlo pre najmenších. Medzi jeho prvými úlohami bola postava Míšu zo sovietskej hry so spevmi Svadba s venom, ktorú režíroval Štefan Munk. V roku 1953 si zahral spolu s Ondrejom (Ondrišom) Jariabkom vo veselohre Kubo.

Po návrate z vojenskej základnej služby sa v roku 1956 stal členom pobočky Dedinského divadla v Spišskej Novej Vsi. Po roku sa opäť vrátil na materskú scénu Dedinského divadla, ktoré onedlho zrušili.

Otvorili však Trnavské divadlo, v ktorom získal angažmán. Hral napríklad v Prefíkanej vdove úlohu Arlecchina. Veľmi úspešné predstavenie reprízovali stopäťdesiatkrát. Po ňom nasledovala podobná postava Trufaldína z Goldoniho hry Sluha dvoch pánov a harlekýn z Hry lásky a náhody. Režisér Karol Strážnický vo svojom absolventskom predstavení obsadil Milana Kiša do úlohy Dona Carlosa v dráme Filip II. Po ňom nasledoval doktor Gal v Čapkovom R. U. R. a v dramatických kreáciách nasledovala postava doktora Galéna v Bielej nemoci.

Pri ďalšej reorganizácii divadiel v roku 1965, keď spojili Nitru s Trnavou, Žilinu s Martinom, Spišskú Novú Ves s Prešovom prešiel Milan Kiš do Nitry. Začal vo Voskovcovom a Werichovom Nebi na zemi a v Katovi a bláznovi, neskôr účinkoval v Žobráckom dobrodružstve, Zurabáji, Klamárovi, Čarodejníkovi z krajiny Oz a v mnohých ďalších. Na scéne nitrianskeho divadla sa po boku Milana Kiša často objavoval jeho súputník Jozef Dóczy. Vo viacerých komédiách vytvorili kontrastnú dvojicu. Úspech žali najmä v inscenáciách Čudný pár a Zlatí chlapci.

Milan Kiš účinkoval v jednej z najúspešnejších inscenácií Divadla Andreja Bagara v Nitre Fidlikant na streche. Alternoval spolu s Mariánom Slovákom titulnú rolu mliekara Tovjeho. Od decembra 1998 ju v Nitre počas 143 repríz videlo 90.000 divákov. Za túto postavu v muzikáli Jozefa Bednárika si prevzal nasledujúci rok Cenu Jozefa Kronera.

Väčšina ľudí poznala herca Milana Kiša aj z televíznych obrazoviek a z filmového plátna. V televízii zaujal tragickou postavou Róma v dráme Martina Hollého Balada o siedmich obesených (1968), v Nevere po slovensky (1980) vynikajúco stvárnil starého mládenca Karčiho "Edisona", vo filme Pomocník (1982) zažiaril ako lekárnik Filadelfi a v kultovej Tisícročnej včele (1983) Juraja Jakubiska si zahral holiča Dropu.

Pred kameru sa po prvý raz postavil v roku 1973 vo filme Dolina. Jeho filmografiu dopĺňajú napríklad aj tituly Horúčka (1975), Tetované časom (1975), Ružové sny (1976), Penelopa (1977), Zlatá réva (1977), Zlaté časy (1978), Smrť šitá na mieru (1979), Děti zítřků (1980), Člny proti prúdu (1981), V bludisku pamäti (1984), Skleníková Venuša (1985), Cena odvahy (1986), Utekajme, už ide! (1986) či lyricky ladený príbeh Začiatok sezóny nakrútený v roku 1987.

S divadlom sa nedokázal rozlúčiť ani po odchode do dôchodku. Už vo vysokom veku stvárnil jednu z postáv v muzikáli režiséra Jozefa Bednárika Divotvorný hrniec.

Obľúbený herec Milan Kiš, ktorému Literárny fond udelil v novembri 2001 cenu za celoživotnú tvorbu, zomrel 5. marca 2007 v Nitre vo 72 rokov.

DSS budú môcť investovať z 2. piliera do projektov na Slovensku

Po novom sa budú môcť DSS dobrovoľne rozhodnúť, že časť spravovaných úspor investujú do cenných papierov tzv. alternatívnych investičných fondov.

,aktualizované 

- Medzinárodné centrum pre športové štúdie (CIES) uverejnilo rebríček 100 najúspešnejších brankárov sveta počas uplynulého roka.

- Dôchodkové správcovské spoločnosti budú môcť investovať majetok z druhého piliera aj do infraštruktúrnych projektov na Slovensku. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok definitívne schválili.

- Samosprávy dostanú v máji preddavok z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb v celkovej sume 150 miliónov eur. Vyplýva to z novely zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve, ktorú poslanci Národnej rady SR definitívne schválili.

- Nie je možné vylúčiť, že vírus slintačky a krívačky, ktorý sa objavil v Maďarsku 7. marca a ďalej sa rozšíril, má umelý pôvod. Podľa servera atv.hu to vyhlásil vo štvrtok šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás.

- Americká a ruská delegácia vo štvrtok v Istanbule začali druhé kolo rokovaní o obnovení fungovania svojich veľvyslanectiev, ktoré po invázii Ruska na Ukrajinu výrazne obmedzili svoj personál.

- Chovatelia ošípaných na Slovensku čelia vážnym problémom v dôsledku opatrení proti slintačke a krívačke (SLAK).

- Vládna Občianska koalícia (KO) by podľa najnovšieho prieskumu agentúry United Surveys pre portál Wirtualna Polska zvíťazila v parlamentných voľbách so ziskom 35 percent hlasov.

- Viacerých poslancov opozičného hnutia Slovensko vo štvrtok ráno kontaktovala polícia, že na ich adrese bola nahlásená bomba. TASR o tom informoval hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

- Zloženie senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorý bude konať v kauze Očistec, je kompletné. Kedy by mohlo byť prvé pojednávanie, zatiaľ nie je zrejmé.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o zmenách v druhom dôchodkovom pilieri. Nasledovať by mal návrh úprav v systéme štátom podporovaného nájomného bývania.

- V uliciach Slovenska sa vo štvrtok koná zbierka Deň narcisov, určená na pomoc pacientom s rakovinou.

- Čína vo štvrtok oficiálne zaviedla plánované odvetné opatrenia a uložila dodatočné clo vo výške 84 % na dovoz z USA.

- Americký rezort diplomacie v stredu schválil predaj asi 200 kusov rakiet vzduch-vzduch AIM-120C a asi 200 kusov rakiet AIM120D a dodatočného vybavenia pre Austráliu v hodnote 1,04 miliardy dolárov.

- Americký prezident Donald Trump v stredu pripustil, že vojenský zásah proti Iránu je možný v prípade, že sa Teherán nevzdá svojho jadrového programu.

- Futbalisti Barcelony majú nakročené do prvého semifinále Ligy majstrov od roku 2019. V úvodnom štvrťfinálovom zápase zdolali vlaňajšieho finalistu Borussiu Dortmund jasne 4:0, dvoma gólmi sa o to zaslúžil poľský útočník Robert Lewandowski.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v stredu nečakane vo Vatikáne navštívili pápeža Františka.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyhlásil, že sily Kyjeva spustili ofenzívu v ruskej Belgorodskej oblasti.

- Hokejistov HK Nitra delí od postupu do finále Tipos extraligy už len jeden krok. Obhajcovia titulu triumfovali v stredajšom semifinálovom dueli na ľade Žiliny 6:2 a v sérii hranej na štyri víťazné zápasy zvýšili svoje vedenie na 3:1.

- Rada predsedov Valného zhromaždenia (VZ) OSN (UNCPGA) v stredu na záver oficiálnej časti dvojdňového zasadnutia v hlavnom meste SR prijala tzv. Bratislavskú deklaráciu, ktorá okrem iného reaguje na prebiehajúce konflikty na Ukrajine, v Pásme Gazy aj v Sudáne.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov získal na ME v Šamoríne bronzovú medailu vo voľnom štýle v kategórii do 74 kg.