< sekcia Slovensko

Pred sto rokmi sa narodila známa herečka Božena Slabejová

Premiéra Greuburgovej komédie: Lev na námestí, ktorú v réžii L. Smrčoka uvádzala Nová scéna ND v Bratislave. Božena Slabejová ako ľahká žena Bouboule. Archívna snímka. Foto: Archív TASR

Jej poslednou divadelnou rolou potom bola Smrť v muzikálovom spracovaní slávneho románu Nikosa Kazantzakisa Grék Zorba, ktorú DAB uviedlo v rokoch 2001-2004.

Bratislava 5. júla (TASR) - Božena Slabejová bola divadelná a filmová herečka, dlhoročná členka Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre. Bola všestrannou herečkou, milovala divadlo a ľudí celým svojim srdcom a kvôli nemu najazdila tisíce kilometrov po celej republike. V časoch budovateľskej éry koncom 40. a v 50. rokoch 20. storočia prešla s úderkou Slovenského národného divadla (SND) množstvo dedín, aby aspoň takýmto spôsobom priblížila ľuďom kultúru.

Na divadelných doskách stvárnila desiatky komediálnych i charakterových postáv, účinkovala v televíznych inscenáciách, rozprávkach i filmoch. Od jej narodenia uplynie v nedeľu 5. júla sto rokov.

Božena Slabejová rodená Mrázková sa narodila 5. júla 1920 v Slavičíne na Morave. Jej otec bol dôstojník, a tak celú mladosť prežila vo vojenských domoch na Žilinskej ulici v Bratislave. Od detského veku chcela hrať divadlo, rozhodla sa teda pre štúdium herectva na Štátnom konzervatóriu (1938-1941). Bola spolužiačkou Márie Kráľovičovej a Ladislava Chudíka.

Svoju hereckú kariéru začala v Slovenskom ľudovom divadle v Nitre (1941-1945), nasledovalo SND (1945-1946), bratislavská Nová scéna (1946-1952), Dedinské divadlo (1953-1960), Krajové divadlo v Trnave (1960-1965), Tatra revue v Bratislave (1965-1967). Napokon sa v roku 1967 stala členkou a čoskoro aj výraznou oporou Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre.

Na divadelných doskách Slabejová stvárňovala komediálne postavy plné optimizmu a ľudovosti, ale tiež vyspelé charakterové postavy z klasického ruského divadelného repertoáru. Medzi jej významné postavy patrila Dojka v Rómeovi a Júlii, Poncia v Dome Bernardy Alby, Dorimene v hre Meštiak šľachticom alebo Burmyžská v Ostrovského Lese.

V rokoch 1998-2002 účinkovala na doskách DAB v známom muzikáli Fidlikant na streche. Jej poslednou divadelnou rolou potom bola Smrť v muzikálovom spracovaní slávneho románu Nikosa Kazantzakisa Grék Zorba, ktorú DAB uviedlo v rokoch 2001-2004.

Vo filmoch stvárňovala epizódne úlohy prevažne dobrých žien, matiek a babičiek. Prvým filmom, v ktorom sa objavila, bola povstalecká dráma Paľa Bielika Vlčie diery (1948).

V roku 1958 hrala v známej slovensko-maďarskej komédii Dáždnik svätého Petra, aj vo veselohre Šťastie príde v nedeľu, ktorú nakrútil Ján Lacko. O rok neskôr si zahrala v prvej pôvodnej slovenskej detektívke Petra Solana Muž, ktorý sa nevrátil. Hrala vo filmovom experimente Otakara Krivánka Deň náš každodenný (1967), či v televíznom filme S Rozárkou (1970), ktorý Vido Horňák nakrútil podľa prózy Vincenta Šikulu.

Diváci ju mohli vidieť v známej komédii Juraja Jakubiska Nevera po slovensky (1980), či v kultovom detskom televíznom seriáli Detektív Karol (1981). Herecké príležitosti jej často dával režisér Jozef Bednárik, okrem iného napríklad aj v televíznom filme Kaviareň Lýra (1992) nakrútenom podľa poviedok Dobroslava Chrobáka.

V roku 1983 jej udelili titul Zaslúžilá umelkyňa. Božena Slabejová zomrela 13. decembra 2004 v Nitre.