< sekcia Slovensko

VIDEO: Veronika Remišová a Richard Sulík sa stretnú s prezidentkou

Na archívnej snímke podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová. Foto: TASR - Jakub Kotian

Predsedníčka strany Za ľudí v utorok označila riziko rozpadu vládnej koalície za reálne.

Bratislava 3. marca (TASR) - Lídri koaličných strán, predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová a líder SaS Richard Sulík, sa v stredu o 15.00 h stretnú v Prezidentskom paláci s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Témou stretnutia bude aktuálna politická situácia. TASR o tom informovalo tlačové oddelenie strany Za ľudí, po vláde to potvrdil aj Sulík."Keďže sa bavíme o rekonštrukcii vlády, berte to ako požiadavku strany SaS, aby sme teda minimálne takéto rozhovory otvorili, je úplne logické, že vynechať z tohto prezidentku by bola veľká taktická chyba," komentoval Sulík. Ako poznamenal, právomoci prezidentky pri pnutiach, zádrhoch či zmenách vo vláde veľmi rýchlo silnejú.


Šéf SaS pre situáciu zvolal v utorok (2. 3.) mimoriadnu republikovú radu rozšírenú aj o poslanecký klub. Diskutovať mali aj o tom, kto z vlády za čo nesie zodpovednosť, a o možnostiach vyvodenia zodpovednosti. Sulík nevylúčil diskusiu o odchode SaS z vládnej koalície. O ďalšom postupe diskutovala aj strana Za ľudí. Jej šéfka Veronika Remišová označila riziko rozpadu vládnej koalície za reálne a avizovala potrebu prijať zásadné rozhodnutie v strane.

Premiér o stretnutie prezidentku zatiaľ nepožiadal, R. Sulík k nej už išielPremiér Igor Matovič (OĽANO) o situácii v koalícii zatiaľ nerokoval s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Rovnako ani nepožiadal o stretnutie. Potvrdil to hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Predseda koaličnej SaS Richard Sulík v stredu vyzval na rozhovory o rekonštrukcii vlády. Predčasné voľby odmieta. Dodal, že diskutovať budú ďalej aj s partnermi. Išiel na stretnutie k prezidentke SR Zuzane Čaputovej spolu s kolegami zo strany. Do paláca sa má popoludní dostaviť aj predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

V koalícii je už dlhšiu dobu napätie, pnutie teraz vyvolal nákup vakcín Sputnik V, ktoré mal vyrokovať Matovič s ruskou stranou. Za ľudí a SaS sú proti používaniu vakcíny, ktorá nemá registráciu v Európskej únii. Za ľudí už prišla o dvoch poslancov, hrozia jej ďalšie odchody. Remišová nevylúčila ani možnosť rozpadu vládnej koalície. Sulík aj Remišová hovoria o potrebe prijať zásadné rozhodnutia.