< sekcia Slovensko

Premiér odcestoval na prvú oficiálnu zahraničnú cestu

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) nastupuje do lietadla na svoju prvú oficiálnu zahraničnú cestu do Českej republiky. Foto: TASR – Jaroslav Novák

Oficiálnu návštevu Českej republiky ukončí premiér položením venca k hrobu neznámeho vojaka na Národnom pamätníku na Vítkove.

Bratislava 15. apríla (TASR) - Premiér Eduard Heger (OĽANO) odcestoval vo štvrtok ráno na svoju prvú oficiálnu zahraničnú cestu v pozícii predsedu vlády SR. Podľa tradície vedie do Českej republiky. V rámci návštevy sa najprv stretne s prezidentom ČR Milošom Zemanom na zámku v Lánoch. Následne sa v Kramářovej vile v Prahe stretne s predsedom vlády ČR Andrejom Babišom. Hegera sprevádzajú minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS).

Na snímke zľava minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS), predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) v lietadle počas letu do Českej republiky.
Foto: TASR – Jaroslav Novák


"Máme viacero spoločných tém, prioritou bude riešenie covidu, ale aj reštart ekonomiky, plán obnovy," povedal pred odletom slovenský premiér. Myslí si, že s českými kolegami sa budú rozprávať aj o vakcíne Sputnik V. Rokovať majú tiež o vzájomných bilaterálnych vzťahoch, aktuálnych európskych a zahraničnopolitických témach. Venovať sa majú aj vývoju situácie na Ukrajine.

Lengvarský sa má zoznámiť s českým ministrom zdravotníctva. Na stretnutí si chce vypočuť český pohľad na situáciu, plány do budúcnosti najmä v ďalšom boji s pandémiou COVID-19. Spomína aj možnú širšiu spoluprácu vo vedeckej a výskumnej rovine. Korčok považuje popri padnémii za kľúčové ekonomické otázky.

V rámci návštevy sa Heger stretne aj s predstaviteľmi českého parlamentu - predsedom Senátu Milošom Vystrčilom a predsedom Poslaneckej snemovne Radkom Vondráčkom.

Oficiálnu návštevu Českej republiky ukončí premiér položením venca k hrobu neznámeho vojaka na Národnom pamätníku na Vítkove.