Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Slovensko

Premiér: Koalícia sa dohodla na návrhu rozpočtu

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) vystupuje počas 3. chôdze NRSR k Programovému vyhláseniu vlády (PVV) SR v Bratislave 14. novembra 2023. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Návrh rozpočtu označil ako kombináciu "konsolidácie rozbitých verejných financií a zachovania prvkov silného sociálneho štátu".

Bratislava 30. novembra (TASR) - Koalícia sa na štvrtkovom rokovaní koaličnej rady dohodla na návrhu štátneho rozpočtu pre rok 2024. Vo vyhlásení pre médiá o tom informoval predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).

Návrh rozpočtu označil ako kombináciu "konsolidácie rozbitých verejných financií a zachovania prvkov silného sociálneho štátu".

"Príslušné legislatívne návrhy vláda SR prerokuje v pondelok (4.12.) a Národná rada SR môže o nich začať rokovať v stredu (6.12.)," avizoval premiér.

V parlamente je v súčasnosti predložený návrh vyrovnaného rozpočtu na budúci rok, ktorý pripravila ešte predchádzajúca úradnícka vláda pod vedením Ľudovíta Ódora. Išlo o povinnosť vyplývajúcu z dlhovej brzdy, s jeho schválením však nepočítala predchádzajúca ani súčasná vláda.

Predstavitelia súčasnej koalície sa viackrát vyjadrili, že reálny rozpočet chcú aj napriek krátkosti času schváliť ešte do konca roka, aby sa vyhli rozpočtovému provizóriu. Vzhľadom na vysoký deficit aj dlh Slovenska je potrebné konsolidovať verejné financie, vláda avizovala tempo 0,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) ročne. Tento rok sa očakáva schodok na úrovni okolo 6 % HDP.