< sekcia Slovensko

Premiér: Koaličné strany hľadajú dohodu o generálnom prokurátorovi

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič. Foto: TASR Pavel Neubauer

Voľba kandidáta na generálneho prokurátora má byť 1. decembra o 11.00 h.

Bratislava 25. novembra (TASR) - Koaličné strany podľa premiéra Igora Matoviča (OĽANO) hľadajú dohodu na mene nového generálneho prokurátora. "Zisťujeme pozície na jednotlivých poslaneckých kluboch a hľadáme umenie možného. Hľadáme prieniky, kde by sme sa mohli dohodnúť," povedal pred stredajším zasadnutím ústredného krízového štábu.

Poznamenal, že je sedem skvelých kandidátov a je z čoho vyberať. Rovnako, že ak by jeden kandidát výrazne vyčnieval, dohoda by sa hľadala ľahko. Očakáva, že potrvá vybrať najlepšieho kandidáta. "Ale stojí to za to, lebo tam bude sedem rokov," doplnil.

Voľba kandidáta na generálneho prokurátora má byť 1. decembra o 11.00 h. Pôvodne mal parlament voliť kandidáta v stredu. O post sa uchádza sedem kandidátov. Doterajšiemu generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi sa 17. júla skončilo sedemročné funkčné obdobie. Hoci mohol zostať vo funkcii do vymenovania nového šéfa prokurátorov, požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o uvoľnenie z funkcie, zanikla mu v auguste.