Quantcast
< sekcia Slovensko

Premiér: Konzílium epidemiológov odporučí v pondelok nové opatrenia

Na snímke vľavo predseda vlády SR Igor Matovič a hlavný hygienik SR Ján Mikas v Bratislave. Foto: TASR Jakub Kotian

Na tlačovej konferencii o tom informoval premiér Igor Matovič s tým, že vzhľadom na aktuálny vývoj pôjde skôr o sprísňujúce opatrenia.

Bratislava 9. júla (Teraz.sk, TASR) - V pondelok zasadne konzílium epidemiológov, ktoré odporučí Úradu verejného zdravotníctva nové opatrenia v boji proti koronavírusu. Na tlačovej konferencii o tom informoval premiér Igor Matovič s tým, že vzhľadom na aktuálny vývoj pôjde skôr o sprísňujúce opatrenia.

Reagoval tým na posledné číslo, 53 identifikovaných pozitívnych osôb na COVID-19 za jeden deň.V tejto súvislosti minister zdravotníctva Marek Krajčí apeloval na nemocnice, aby pred operáciami robili pacientom testy na koronavírus. Takisto upozornil, že realizácia hromadných podujatí nie je vhodná. "Situácia už nie je taká, aká bola pred otvorením hraníc," konštatoval Krajčí s tým, že ľudia by sa mali vystríhať zhromažďovať sa vo vyššom počte najmä na miestach, kde sa nevyžadujú rúška.Premiér informoval, že ministerstvo vnútra spustí akciu, na základe ktorej spočíta počty ľudí, ktorí prekračujú hranice. Matovič tiež informoval, že na budúci týždeň zvolajú mimoriadne zasadnutie vlády, na ktorom schvália legislatívu, aby každý, kto bude prichádzať z krajiny hodnotenej ako nebezpečná, dostal sms správu, ktorá ho bude informovať, o krokoch, ktoré má po návrate zo zahraničia podniknúť. "V prípade, že to neurobí, dostane pokutu. V súčastnosti je vo výške 1650,- eur, bolo by vhodné zvážiť, či k tomuto číslu nepridáme jednu nulu.," dodal.

Novela zákona umožní poslať SMS navrátilcom z "červených" krajínVláda prerokuje v pondelok (13. 7.) na mimoriadnom zasadnutí legislatívnu úpravu, ktorá umožní poslať občanovi prichádzajúcemu z "červenej", nebezpečnej krajiny SMS správu. Obsahovať má upozornenie o povinnosti kontaktovať Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Neuposlúchnutie sa má trestať vysokou pokutou. Novelu zákona majú predložiť do parlamentu v skrátenom konaní. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) o tom informoval na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Predseda vlády poukázal na najnovších 53 pozitívne testovaných. Podľa jeho slov to "nie je pozitívne číslo". Preto sa rozhodol zvolať konzílium odborníkov, kde sa chcel informovať o najnovšej situácii. Avizoval, že v pondelok taktiež zasadne konzílium epidemiológov s novými odporúčaniami týkajúcimi sa nového koronavírusu. "Jediná zbraň, ktorú v rukách máme, je zodpovednosť nás všetkých," komentoval s tým, že práve tá Slovensku pomohla vyhrať prvú vlnu. "Pevne verí", že sa Slovensku podarí zabrániť druhej vlne.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas rozdelil prípady na Slovensku na tri kategórie. V prvej ide o skupinu importovaných prípadov zo zahraničia. Ďalej ide o úzke, najmä rodinné kontakty už pozitívne testovaných osôb, táto skupina je najčastejšou. V tejto súvislosti odporúča hlavný hygienik zvážiť veľké rodinné oslavy, ktoré sú podľa jeho slov dosť rizikové. Ďalšou kategóriou sú roztrúsené prípady, ktoré sa objavia, no tie sú podľa jeho slov pod epidemiologickým dohľadom. V súvislosti s plánovanými dovolenkami pripomenul, že "je dôležité, aby si občania uvedomili, že seba musia chrániť".

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) v tejto súvislosti vyzdvihol kvalitnú prácu epidemiológov. Upozornil tiež, že pacienti by mali pred vstupom do nemocnice prejsť triážou. "Je dôležité, aby naše nemocnice nezabúdali, že treba triáž realizovať," poznamenal s tým, že vďaka tomuto opatreniu by sa podozrivý pacient s možným ochorením COVID-19 nemal ocitnúť v nemocnici.

Krajčí dodal, že v zariadeniach sociálnych služieb odporúča, aby boli zamestnanci testovaní na náklady štátu, ak prídu zo zahraničia. Seniori ako riziková skupina by mali podľa jeho slov nosiť rúška aj keď idú von.