Quantcast
< sekcia Slovensko

Premiér Matovič: Priznávam prehru pri snahe presadiť plošné testovanie

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k protiepidemickým opatreniam v Bratislave 9. decembra 2020. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Premiér to povedal na stredajšej tlačovej konferencii o sprísnených opatreniach, ktoré majú zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19.

Bratislava 9. decembra (TASR) - Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO) priznal prehru v otázke presadenia plošného testovania ako alternatívy lockdownu. Uviedol to v súvislosti s odlišnými postojmi s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou i prístupom k nákupu antigénových testov zo strany Ministerstva hospodárstva (MH) SR. Premiér to povedal na stredajšej tlačovej konferencii o sprísnených opatreniach, ktoré majú zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19.

Pri prezidentke pripomenul jej spochybnenie logistického zabezpečenia prvej fázy plošného testovania i nesúhlas s povinnou formou testovania v ďalších plánovaných fázach. "Defacto vyriekla ortieľ nad decembrovým plánovaným testovaním," povedal Matovič.Ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) zasa kritizoval v súvislosti s nákupom antigénových testov, ku ktorému jeho rezort zaviazala vláda. "Viete, ako to dopadlo, stále sa vyhovára," uviedol premiér, pričom upozornil, že prvý nákup veľkého objemu dokázala, na rozdiel od Sulíkovho rezortu, sprocesovať Správa štátnych hmotných rezerv SR rýchlo.

Realita a znemožnenie plošného testovania znamená pre Matoviča podľa jeho slov rozplynutie sna. "Mal som sen, ktorý by bol možno nepríjemný, no pre ľudí a pre ekonomiku menej bolestivý. Protivietor bol ale silný, keď sa na jeho čelo postaví prezidentka a minister hospodárstva," uviedol premiér s tým, že teraz ostáva "lockdown, po ktorom volala prezidentka".