< sekcia Slovensko

Premiér nevidí po zverejnení nahrávky Gorily dôvod na zmenu šéfa Smeru

Na archívnej snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Otázka vedenia strany Smer sa môže otvoriť po voľbách, ako to býva zvykom, povedal Peter Pellegrini.

Bratislava 16. októbra (TASR) - Premiér a podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini nevidí ani po zverejnení údajnej nahrávky z kauzy Gorila dôvod otvárať otázku výmeny predsedu Smeru-SD. Témou sa môže podľa neho strana zaoberať po parlamentných voľbách a nie na blížiacom sa straníckom sneme.

"Otázka vedenia strany Smer sa môže otvoriť po voľbách, ako to býva zvykom. Čo bolo zverejnené dnes, si nemyslím, že znamená niečo, čo by malo mať vplyv na personálne obsadenie v strane. Čo bude po voľbách, budeme riešiť po voľbách," povedal predseda vlády.

Stranu má viesť do volieb Pellegrini ako jednotka na kandidačnej listine. Predseda Smeru-SD Robert Fico má byť dvojka. O kandidátke má rozhodnúť predsedníctvo. Pellegrini vyhlásil, že ak Smer-SD vyhrá voľby, tak sa on bude uchádzať o post predsedu vlády.

Nahrávka mala vzniknúť v byte na Vazovovej ulici v Bratislave. Spis Gorila zverejnil anonym v decembri 2011, má zachytávať rozhovor medzi spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom s politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006. Na nahrávke má byť aj Robert Fico v konšpiračnom byte.

Nahrávku Gorily našla polícia v decembri 2018 v dome podnikateľa Mariana K. Jej autenticitu potvrdil pre viaceré médiá odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica.