< sekcia Slovensko

Premiér: Obeť R. Remiáša nás poháňa k nekompromisnému boju so zlom

Na snímke zľava predseda vlády SR Eduard Heger, matka zavraždeného Róberta Remiáša Anna Remiášová a minister životného prostredia SR Ján Budaj stoja pri pamätníku Róberta Remiáša počas Panychídy za Róberta Remiáša pri príležitosti 25. výročia jeho smrti 29. apríla 2021 v Bratislave. Foto: TASR - Pavol Zachar

Róbert Remiáš zomrel 29. apríla 1996 pri výbuchu svojho auta.

Bratislava 29. apríla (TASR) - Vražda Róberta Remiáša je hlbokou jazvou demokracie na Slovensku. Okrem tragédie, ktorú znamenala jeho smrť, je ďalšou tragédiou fakt, že objednávatelia i vykonávatelia činu sú naďalej na slobode. Na štvrtkovej panychíde za Róberta Remiáša, pripomínajúcej 25. výročie jeho brutálnej smrti, to uviedol predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO)."Verím, že na Slovensku nastáva doba spravodlivosti a objednávatelia i vykonávatelia vraždy budú postavení pred súd," vyhlásil. "Čakáme na to nekonečných 25 rokov," pripomenul. Zároveň zdôraznil, že obeť Róberta Remiáša poháňa k nekompromisnému boju so zlom. "Ak tento boj nikdy nevzdáme, zlo nad nami nezvíťazí," vyhlásil premiér.

Vyšetriť násilný čin považuje za nevyhnutnosť aj minister životného prostredia a jeden zo spoluorganizátorov prvej panychídy, ktorá sa na mieste činu konala pár dní po tragickej udalosti - Ján Budaj (OĽANO). "Musíme byť zapálení za nastolenie pravdy, aj keby to trvalo ďalšie roky, lebo iná alternatíva pre slušnú spoločnosť neexistuje," zdôraznil Budaj.Jeden z ďalších organizátorov prvých spomienkových slávností, bývalý politik Ivan Šimko upozornil, že vyšetrenie Remiášovej vraždy a odsúdenie vinníkov bude dôležitým mementom pre všetkých, že ani moc neochráni pred spravodlivosťou. "Róbertova smrť je a zostane bolestnou tragédiou. Ak nás ale napokon privedie k väčšiemu zmyslu pre spravodlivosť, jeho obeť nebude pre našu budúcnosť márna," povedal Šimko.Róbert Remiáš zomrel 29. apríla 1996 pri výbuchu svojho auta. Bývalý policajt slúžil ako spojka medzi svedkom únosu Michala Kováča mladšieho Oskarom Fegyveresom a niekdajším novinárom Petrom Tóthom. Polícia jeho vraždu stále vyšetruje.