< sekcia Slovensko

Premiér: Osoby z nahrávok majú zvážiť pôsobenie vo verejných funkciách

Na snímke predseda vlády Peter Pellegrini počas vyhlásenia k medializovanej nahrávke rozhovoru medzi Marianom K. a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom 14. októbra 2019 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Zdôraznil potrebu nastolenia očistného procesu v súdnictve a prokuratúre.

Bratislava 14. októbra (TASR) - Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) apeloval na morálku osôb, ktoré figurujú v nahrávkach súvisiacich s kauzou Gorila. Mali by podľa neho zvážiť svoje ďalšie fungovanie vo verejných funkciách. Povedal to na pondelkovom brífingu pred rokovaním vlády v súvislosti so zverejnenou nahrávkou rozhovoru podnikateľa Mariana K. a bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Vláda je podľa neho pripravená pomôcť, ak súdnictvu a prokuratúre chýbajú nástroje na efektívne očistenie sa. Garantoval, že policajtom nikto nebude brániť v zodpovednom výkone práce.

Pellegrini pripomenul, že v kauze Gorila šlo o kupovanie poslancov a privatizáciu majetku v období bývalej vlády. Je podľa neho zrejmé, že v nekalých praktikách aktéri kauzy pokračovali vydieraním medzi sebou. "Ako predseda vlády chcem apelovať na morálku a osobnú zodpovednosť ľudí, ktorí v týchto nahrávkach figurujú, aby zvážili svoje ďalšie fungovanie vo verejných funkciách," povedal Pellegrini.Ak prokuratúre a súdnictvu chýbajú zákonné nástroje na efektívne očistenie sa, vláda je podľa neho pripravená pomôcť. "Som pripravený kedykoľvek sa stretnúť na pracovnom rokovaní s predsedníčkou súdnej rady (Lenkou Praženkovou, pozn. TASR), ako aj s generálnym prokurátorom (Jaromírom Čižnárom, pozn. TASR), ak o to požiadajú," skonštatoval. Ak bude potrebné zmeniť zákony, aby aj generálny prokurátor mohol konať, Pellegrini je podľa svojich slov pripravený ich legislatívne návrhy pretaviť do vládnych a v skrátenom konaní ich predložiť na schôdzu Národnej rady SR.Zdôraznil potrebu nastolenia očistného procesu v súdnictve a prokuratúre. Zároveň vyzval opozíciu, aby nezovšeobecňovala konania jednotlivcov a neurážali tak poctivých prokurátorov, policajtov a sudcov. Pranierovať by sa podľa neho mali jednotlivci.

Denník N informoval o tom, že získal 70-minútovú nahrávku rozhovoru medzi Trnkom a Marianom K. Zvukový záznam z leta 2014 si mal urobiť Marian K. Týkať sa má údajného Trnkovho pokusu o vydieranie Haščáka nahrávkou jeho rozhovoru v konšpiračnom byte z kauzy Gorila. Podľa Denníka N Marian K. vyšetruje bývalého generálneho prokurátora, vrieska naňho vulgarizmy, vyhráža sa jemu aj jeho kumpánom fyzickou likvidáciou a tým, že jeho syn skončí. Haščák sa dištancuje od všetkých "domnelých aktivít", s ktorými má byť podľa komunikácie spájaný, a odmieta ich.