Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. február 2024Meniny má Zlatica
< sekcia Slovensko

Premiér Peter Pellegrini odletí na svoj prvý summit do Bruselu

Na snímke premiér Peter Pellegrini Foto: TASR - Martin Baumann

V piatok (23.3.) bude Slovensko na summite zastupovať český premiér v demisii Andrej Babiš.

Bratislava 22. marca (TASR) – Jednou z prvých úloh novovymenovaného predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) bude zastupovať Slovenskú republiku na marcovom summite EÚ. Do Bruselu by mal premiér na svoj prvý summit odletieť vo štvrtok popoludní, zdrží sa tu do večera. V piatok (23.3.) bude Slovensko na summite zastupovať český premiér v demisii Andrej Babiš. TASR po potvrdila hovorkyňa Úradu vlády SR Beatrice Szabóová.

Pellegrini sa pred summitom zúčastní na stretnutí predsedov vlád skupiny V4. Absolvovať by mal aj schôdzku s predsedom Európskeho parlamentu Antoniom Tajanim.

Český veľvyslanec pri Európskej únii Martin Povejšil v stredu (21.3.) TASR potvrdil, že český premiér v demisii Andrej Babiš je pripravený zastupovať Slovenskú republiku na nadchádzajúcom dvojdňovom summite EÚ v Bruseli, ak česká strana dostane oficiálnu žiadosť zo Slovenska.

Nepôjde tak o prvý prípad vzájomného zastupovania na vrcholnom stretnutí lídrov EÚ. Robert Fico v marci 2017 zastúpil bývalého predsedu českej vlády, ktorý dvojdňový summit nedokončil pre snem ČSSD v Brne. Fico vtedy zastúpil Sobotku rovnako v druhý, neformálny deň summitu, keď sa už neprijímajú žiadne závery.