Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 31. marec 2023Meniny má Benjamín
< sekcia Slovensko

Premiér podporí sumou 300 000 eur projekty na popularizáciu vedy

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO). Foto: TASR - Martin Baumann

Podporený bude podľa Hegera turnaj mladých fyzikov, do ktorého sa zapájajú žiaci z 20 škôl. Slovensko sa priemerne umiestňuje na piatom mieste.

Bratislava 18. septembra (TASR) - Premiér Eduard Heger (OĽANO) podporí zo svojej rezervy sumou 300.000 eur projekty na popularizáciu vedy a inovácie. Spolu zafinancuje 48 projektov. Informoval o tom na sociálnej sieti.

"Na Slovensku máme mnoho šikovných žiakov, študentov, vedcov a výskumníkov, ktorým často chýba podpora a sú nútení svoje nápady realizovať v zahraničí. Veda a inovácie sú oblasti, v ktorých vidím budúcnosť našej krajiny," uviedol Heger. Dodal, že vďaka ich rozvoju možno vychovať generácie, ktoré budú zmýšľať smerom vpred a zároveň prilákať aj atraktívnych investorov.

Peniaze pôjdu napríklad Krajskej knižnici Pavla Országha Hviezdoslava v Prešove. Tá chce zážitkovými workshopmi FABolous LABoratory prezentovať digitálne technológie a naučiť návštevníkov základy programovania. Aktivity sú zacielené aj na deti z marginalizovaných skupín a ich rodičov, poznamenal predseda vlády.

Podporený bude podľa Hegera turnaj mladých fyzikov, do ktorého sa zapájajú žiaci z 20 škôl. Slovensko sa priemerne umiestňuje na piatom mieste. Minulý rok získali slovenskí mladí fyzici druhé miesto, poukázal.

Financie poputujú aj Slovenskej organizácii pre výskumné a vývojové aktivity na realizáciu podujatia Európska noc výskumníkov 2022, priblížil Heger ďalší z projektov.