Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. február 2024Meniny má Eleonóra
< sekcia Slovensko

Premiér potvrdil Šmyhaľovi záujem SR pomáhať Ukrajine humanitárne

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) vystupuje počas 3. chôdze NRSR k Programovému vyhláseniu vlády (PVV) SR v Bratislave 14. novembra 2023. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Vylúčil dodávky zbraní a munície zo štátnych skladov a armády.

Bratislava/Kyjev 4. decembra (TASR) - Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) potvrdil v pondelkovom telefonáte s ukrajinským predsedom vlády Denysom Šmyhaľom záujem Slovenskej republiky pomáhať Ukrajine humanitárne a v civilnej oblasti, pričom vylúčil dodávky zbraní a munície zo štátnych skladov a armády. Informoval o tom na sociálnej sieti. Avizoval tiež stretnutie so Šmyhaľom na slovensko-ukrajinských hraniciach začiatkom roku 2024, uvádza TASR.

"Neveríme vo vojenské riešenie konfliktu na Ukrajine, lebo vedie len k zbytočnému krviprelievaniu bez výsledkov," skonštatoval Fico.

Deklaroval pripravenosť pomôcť Ukrajine pri odmínovaní, dodať na to špeciálnu techniku, spolupracovať v energetickej oblasti vrátane monitorovania civilných jadrových zariadení a pomôcť humanitárne.

Potvrdil tiež, že SR bude pokračovať v zákaze dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov na územie SR. Ako zdôvodnil, Slovensko by išlo proti vlastným poľnohospodárom.

Premiér tiež potvrdil, že SR podporuje európsku perspektívu Ukrajiny a Moldavska, ale spoločne s krajinami západného Balkánu. Zároveň je za pripravovanú revíziu rozpočtu Európskej únie na roky 2024 — 2027 za podmienok, ktoré už verejne definoval.

Spolupráca v uvedených oblastiach má byť predmetom stretnutia slovenského a ukrajinského premiéra na začiatku nového roka.

Šmyhaľ po telefonáte uviedol, že s Ficom načrtli prioritné oblasti bilaterálnej spolupráce: rekonštrukcia, energetika a rozvoj hraničnej infraštruktúry. Dodal, že diskutovali aj o situácii na slovensko-ukrajinských hraniciach.

Ukrajinský premiér v príspevku na sociálnej sieti tiež napísal, že poďakoval Slovensku za dôslednú podporu európskej perspektívy Ukrajiny.