Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Slovensko

Premiér rokoval s odborármi, k dohode ešte nedospeli, štrajk pokračuje

Z brífingu predsedu vlády SR Roberta Fica (uprostred) po rokovaní s Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy na Slovensku pod vedením Pavla Ondeka. Na snímke vľavo minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, minister financií Peter Kažimír a celkom vpravo minister vnútra Robert Kaliňák. Foto: TASR/Michal Svítok

O jeho prípadnom prerušení rozhodne štrajkový výbor, ktorý zasadá v stredu (28.11.) dopoludnia.

Bratislava 27. novembra (TASR) – Ani viac ako štvorhodinové rokovanie školských odborárov s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) a ďalšími ministrami dnes večer neskončilo dohodou. Štrajk zatiaľ pokračuje. O jeho prípadnom prerušení rozhodne štrajkový výbor, ktorý zasadá v stredu (28.11.) dopoludnia.

„Budeme musieť ešte veľa rokovať. Verím, že v krátkom čase dôjde k takému rozhodnutiu, ktoré uspokojí obidve strany,“ vyhlásil premiér po večernom rokovaní v hoteli Bôrik. S odborármi podľa neho preberali rôzne návrhy, kým však nie je dohodnuté memorandum, nechcel, ich konkretizovať.

K rozpracovanému dokumentu sa majú odborári vyjadriť do budúcej stredy (5.12.). „Návrh, o ktorom dlhodobo hovoríme, považujeme za návrh, ktorý by mohol byť základnom dohody...Ak prídu ďalšie negatívne informácie, pokiaľ ide o makroekonomické ukazovatele, ani táto ponuka už možno nebude na stole,“ podčiarkol Fico. Vláda doteraz ponúkala odborárom päťpercentné zvýšenie platov v budúcom roku. Oni však návrh odmietli a naďalej žiadajú zvýšenie miezd o desať percent.

„Rozprávali sme všeobecne o veciach memoranda a ponuka je v takej polohe, že ešte potrebujeme o nej rokovať. Netýka sa konkrétnych čísel, rozprávali sme sa o tom, čo v rokoch 2014 až 2016," povedal po rokovaní líder školského odborového zväzu Pavel Ondek. Odborári by mali o ďalšom postupe rokovať na mimoriadnej rade. Tú plánujú zvolať vo štvrtok (29.11.) alebo v piatok (30.11.).Do boja o vyššie platy v školstve dnes zasiahla správa o tom, že daňové a odvodové príjmy Slovenska budú v tomto roku pravdepodobne o 276 miliónov eur nižšie než sa predpokladalo. Podľa premiéra táto správa poznačila aj dnešné rokovania so zástupcami učiteľov.

Štrajk školských zamestnancov odštartoval v pondelok (26.11.). V prvý deň vyšli tisícky z nich do ulíc v Bratislave, Košiciach a v Banskej Bystrici. Do štrajku sa v prvý deň zapojilo menej zamestnancov škôl, než predpokladali odborári. Ich odhady hovorili o 80-percentnej účasti zamestnancov základných škôl a 70-percentnej účasti stredoškolských zamestnancov. Líder odborového zväzu dnes povedal, že celkovo v pondelok (26.11.) štrajkovalo 73,45 percenta zamestnancov základných škôl, 63,62 percenta zamestnancov stredných škôl, a 5,09 percenta zamestnancov vysokých škôl. Koľko škôl sa dnes znova otvorilo, odborári nevedeli. Učiť znova začali najmä materské školy.