< sekcia Slovensko

PREMIÉR: Vláda vráti ľuďom 6 % z ceny zaplateného plynu

Predseda vlády SR Robert Fico odškrtáva splnenie posledného 15. opatrenia zo sociálneho balíčka - zníženie cien plynu pre domácnosti počas tlačovej konferencie na Úrade vlády v Bratislave 29. júla 2015. Foto: TASR/Juraj Kosnáč

Celkovo budú vládu tieto vratky stáť 47 miliónov eur vrátane dane z pridanej hodnoty.

Bratislava 29. júla (TASR) - Vláda ide vracať ľuďom peniaze za plyn. Tým, ktorí využívajú plyn na varenie, vráti 10 eur a ostatným domácnostiam bude vracať od 14 eur do 165 eur. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval premiér Robert Fico. "Bavíme sa presne o tých istých domácnostiach, ktorým Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) znížil cenu plynu. Hovoríme približne o 1,4 milióna zákazníkoch, nielen SPP, ale aj alternatívnych dodávateľov. Vláda im 6 % ich ročnej platby za dodávku plynu vráti," informoval dnes Fico.

Podľa jeho slov ÚRSO už od začiatku tohto roka znížil cenu plynu pre domácnosti o viac ako 5 %. "Vratka bude predstavovať 6 % a súhrnne v rokoch 2015 a 2016 bude toto zníženie ceny plynu 11 %," vyčíslil Fico.

Vláda ľuďom vyplatí vratky formou zasielania poštových poukážok, a to na prelome rokov 2015 a 2016. "Inštitúciou, ktorá bude tieto peniaze vracať, bude jedno konkrétne ministerstvo. Pravdepodobne Ministerstvo financií SR," avizoval Fico.

Celkovo budú vládu tieto vratky stáť 47 miliónov eur vrátane dane z pridanej hodnoty. "Sú tu tri kategórie, ktorým sa chceme venovať. Nechceme sa venovať takzvaným bazenárom, teda tým, ktorí používajú plyn na vykurovanie bazénov, tí patria do kategórie D4. My budeme vracať peniaze len zákazníkom v kategórii D1, D2 a D3," upozornil premiér.V kategórii D1 sú ľudia, ktorí využívajú plyn na varenie. "V tomto prípade sme sa rozhodli, že bude len paušálna vratka vo výške 10 eur. Pokiaľ ide o ostatné domácnosti, tu sa bude vratka pohybovať na úrovni od 14 eur do 165 eur, záleží od toho, aká je ročná spotreba. Z nej sa potom vyráta 6 % z ceny, ktorú za rok priemerne zaplatia, a tieto peniaze budú vo forme poštovej poukážky vrátené," vysvetlil Fico.Uviedol, že toto rozhodnutie vláde umožnilo dobré hospodárenie Slovenského plynárenského priemyslu. "Získali sme totálnu kontrolu nad spoločnosťou SPP z hľadiska vlastníckych vzťahov. Keďže matka SPP dobre hospodári a posiela štátu aj mimoriadne dividendy, tie príjmy sú väčšie, ako sme očakávali, prichádza rozhodnutie zo strany vlády, ako zabezpečiť, aby dopad zníženia cien plynu bol v dvojcifernom čísle," vysvetlil premiér. Zároveň dodal, že vláda takto splnila posledné opatrenie z prvého sociálneho balíčka.