Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. marec 2023Meniny má Miroslav
< sekcia Slovensko

Premiér: Nehanbime sa nosiť ochranné rúška a odmietať osobný kontakt

Na s nímke predseda vlády SR Peter Pellegrini, archívna foto. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Rovnako vyzval ľudí, aby sa správali tak, akoby každý, s ktorým prídu do styku, mohol byť nakazený infekčnou chorobou a oni ju od neho nechceli dostať.

Bratislava 13. marca (TASR) - Naša vlastná disciplína je kľúčovou podmienkou na prekonanie nákazy. V mimoriadnom piatkovom príhovore to v súvislosti so šírením nového koronavírusu na Slovensku povedal premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Zdôraznil, že Slovenská republika robí všetko pre to, aby prispela k zníženiu šírenia ochorenia COVID-19. Na zodpovednosť preto vyzval aj verejnosť. Apeloval na občanov, aby dodržiavali bezpečnostné opatrenia, pripomína tiež potrebu solidárnosti.

"Naša vlastná disciplína je kľúčovou podmienkou na prekonanie nákazy. Majme na pamäti jednoduché pravidlo: 'Ako sa budeme správať dnes, tak bude pandémia vyzerať o dva týždne,'" zdôraznil premiér s tým, že každý občan môže prispieť k zlepšeniu situácie vlastnou zodpovednosťou.

Premiér zdôraznil, že Slovenská republika a jej orgány robia maximum pre to, aby svojich občanov chránili pred následkami nákazy. "Okrem opatrení ústredného krízového štábu konajú i obce, mestá a župy," doplnil s tým, že každé zdravotnícke zariadenie sa stará o to, aby malo dostatok ochranných pomôcok, prístrojov i lekárov.

Pellegrini odmieta umelé vyvolávanie paniky a jej zneužívanie na politické ciele. "Sme v situácii, na akú sa nikdy nedá vopred dôkladne pripraviť," podotkol s tým, že s pandémiou takéhoto rozsahu zatiaľ Slovensko nemá skúsenosť.Verejnosť vyzval, aby rešpektovala bezpečnostné opatrenia a nariadenia. "Nejde tu o žiadnu svojvôľu štátu, ale výlučne o snahu zabrániť nekontrolovateľnému šíreniu vírusu na Slovensku," zdôraznil.

Pripomenul potrebu obmedziť sociálne kontakty a tráviť čo najviac času doma, dôkladne dodržiavať pravidlá osobnej hygieny, pretože umývanie si rúk a používanie dezinfekčných prostriedkov nás chráni pred ochorením.

"Nehanbime sa nosiť ochranné rúška alebo odmietnuť osobný kontakt a podávanie si rúk s našimi kolegami a priateľmi. Sú to všetko kroky, ktoré sú v prospech celej spoločnosti, a nikto nás za ne nemôže odsudzovať," dodal.

Rovnako vyzval ľudí, aby sa správali tak, akoby každý, s ktorým prídu do styku, mohol byť nakazený infekčnou chorobou a oni ju od neho nechceli dostať. Zároveň by mal každý podľa jeho slov konať tak, akoby bol sám nositeľom choroby a nechcel nakaziť ostatných.

Zdôraznil tiež potrebu solidarity. Premiér vyzval ľudí, aby pomáhali svojim susedom napríklad s nákupom za dodržiavania všetkých hygienických pravidiel. "Podeľme sa o rúška, ktorých sme pre seba kúpili viac, no inde možno chýbajú," poznamenal.