< sekcia Slovensko

Prezident Andrej Kiska navštívil Národný pamätník Terezín

Andrej Kiska Foto: TASR/Štefan Puškáš

Slovenský prezident zavítal do Terezína v rámci dvojdňovej pracovnej cesty do ČR a Poľska, počas ktorej sa zúčastní na spomienkových podujatiach v Prahe, Terezíne a Osvienčime.

Praha/Terezín 26. januára (TASR) - Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska navštívil dnes v spoločnosti najvyššieho predstaviteľa ČR Miloša Zemana Národný pamätník v Terezíne, kde obaja štátnici položili vence.

Po pietnom akte spoločne navštívili Múzeum ghetta, ktoré je súčasťou terezínskej inštitúcie. Prehliadli si tam stálu expozíciu, v ktorej je veľké množstvo rôznych dokumentárnych artefaktov približujúcich život kedysi tam väznených osôb.

Obaja prezidenti sa po prehliadke múzea zhodli, že svetové spoločenstvo musí urobiť maximum, aby sa hrôzy nacizmu už nikdy neopakovali.

Informovali o tom internetový server Novinky.cz a spravodajská televízia ČT24.

Slovenský prezident zavítal do Terezína v rámci dvojdňovej pracovnej cesty do ČR a Poľska, počas ktorej sa zúčastní na spomienkových podujatiach v Prahe, Terezíne a Osvienčime. Ich účastníci si pripomenú 70. výročie víťazstva nad fašizmom a predovšetkým oslobodenie nacistických koncentračných táborov, v ktorých našli smrť i tisíce slovenských občanov. Andreja Kisku sprevádza v delegácii minister kultúry SR Marek Maďarič.

Česká strana je v týchto dňoch pri príležitosti spomínaného výročia aj hostiteľom 4. Medzinárodného fóra o holokauste, ktorého dejiskom je Pražský hrad.

Prezident SR Andrej Kiska sa v utorok zúčastní na spomienkovom podujatí v niekdajšom vyhladzovacom tábore v Poľsku. Položí tam sviečky k Pomníku obetiam koncentračného tábora Auschwitz–Birkenau a stretne sa s bývalými väzňami. Z rúk riaditeľa múzea Auschwitz–Birkenau si spoločne s ďalšími prítomnými hlavami štátov prevezme medailu vydanú pri príležitosti 70. výročia oslobodenia tohto tábora.

Spomienková akcia v Poľsku, ktorú organizujú Medzinárodná osvienčimská rada a Štátne múzeum Auschwitz-Birkenau, sa uskutoční pod záštitou prezidenta Poľskej republiky Bronislawa Komorowského. Jej súčasťou bude predstavenie tzv. Večného fondu určeného na dlhodobé pokrytie nákladov s uchovaním pamätného miesta vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau, pripomína sa na webovej stránke najvyššieho predstaviteľa SR. Do tohto fondu prispela i Slovenská republika prostredníctvom rezortu kultúry, čím sa Slovensko zaradilo medzi 30 prispievateľských krajín. Príspevok je popri financovaní slovenskej národnej expozície v uvedenom múzeu ďalším významným prejavom záujmu SR zachovať pamiatku obetí holokaustu a trvalo ju pripomínať i novým generáciám.