< sekcia Slovensko

Prezident Andrej Kiska odcestoval na oficiálnu návštevu Rakúska

Na archívnej snímke Andrej Kiska Foto: TASR - Kancelária prezidenta SR

V Hofburgu - sídle rakúskeho prezidenta, budú Kiska a Van der Bellen následne diskutovať o prehlbovaní a upevňovaní vzťahov medzi oboma krajinami.

Bratislava/Viedeň 19. februára (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska v pondelok ráno odcestoval na oficiálnu návštevu Rakúskej republiky. Vo Viedni sa stretne so svojím rakúskym kolegom Alexandrom Van der Bellenom.

Obaja prezidenti na Hlavnej stanici vo Viedni slávnostne otvoria slovensko-rakúsky kultúrny projekt T.R.A.M., ktorý v podobe špeciálne upraveného vlakového spojenia medzi Bratislavou a Viedňou pri príležitosti významných výročí roku 2018 priblíži cestujúcim historickú a kultúrnu blízkosť oboch krajín.

V Hofburgu - sídle rakúskeho prezidenta, budú Kiska a Van der Bellen následne diskutovať o prehlbovaní a upevňovaní vzťahov medzi oboma krajinami a aktuálnych európskych a zahraničnopolitických otázkach.

Výberová chronológia oficiálnych vzťahov medzi Rakúskou republikou a Slovenskou republikou na úrovni hláv štátov16.-17. mája 1994 - Prezident SR Michal Kováč navštívil Rakúsko na pozvanie rakúskeho prezidenta Thomasa Klestila. Kováč sa v rámci oficiálnej návštevy stretol aj s kancelárom Franzom Vranitzkým. Vzájomné rokovania sa týkali aktuálnych tém spolupráce medzi Rakúskom a Slovenskom.


24. októbra 2001 - Prezident SR Rudolf Schuster pricestoval na oficiálnu návštevu Rakúska, počas ktorej vo viedenskom Hofburgu rokoval s rakúskym prezidentom Thomasom Klestilom. Stretol sa tiež s predsedom rakúskej Národnej rady Heinzom Fischerom. Rokovali o rozširovaní Európskej únie a bilaterálnych vzťahoch.


15. - 16. marca 2004 - Dobudovanie železničného a diaľničného spojenia medzi hlavnými mestami, hospodárska spolupráca a európska integrácia boli hlavnými témami rozhovorov Thomasa Klestila s trojicou najvyšších ústavných činiteľov SR počas oficiálnej návštevy, ktorá bola súčasťou jeho rozlúčkového turné. So slovenskou hlavou štátu Rudolfom Schusterom zhodne konštatovali, že prekážkou v rozvoji spolupráce medzi Viedňou a Bratislavou naďalej ostávala nedobudovaná diaľnica A6 na rakúskej strane. V rozhovore rakúskeho prezidenta s predsedom slovenského parlamentu Pavlom Hrušovským dominovala téma o pripravovanej ústavnej zmluve EÚ. Rakúsky hosť sa stretol aj s premiérom SR Mikulášom Dzurindom.


5. júna 2012 – Na oficiálnu návštevu Slovenska pricestoval prezident Rakúskej republiky Heinz Fischer s manželkou Margit. Prezidentský pár zavítal do Bratislavy na pozvanie slovenského najvyššieho ústavného činiteľa Ivana Gašparoviča. Ich vzájomné rokovanie potvrdilo bezproblémový politický dialóg oboch krajín. K zintenzívneniu hospodárskej spolupráce malo prispieť aj ekonomické fórum organizované Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou, na ktorom vystúpili obaja štátnici s príhovormi. Následne sa Fischer stretol s premiérom SR Robertom Ficom a predsedom Národnej rady SR Pavlom Paškom. Svoju návštevu ukončil slávnostnou večerou podávanou slovenským prezidentským párom.


5. marca 2014 - Slovenský prezident Ivan Gašparovič spolu s manželkou prišiel na poslednú oficiálnu návštevu Rakúskej republiky počas svojho funkčného obdobia v prezidentskom úrade. Vo viedenskom Hofburgu ho prijal jeho rakúsky náprotivok Heinz Fischer. Témou diskusie boli slovensko-rakúske bilaterálne vzťahy, možnosti intenzívnej spolupráce na celoštátnej, ale i regionálnej úrovni. Prezident SR sa stretol aj s predsedníčkou Národnej rady Rakúskej republiky Barbarou Prammerovou a s primátorom Viedne Michaelom Häuplom.


17. júla 2014 - Prezident SR Andrej Kiska oficiálne navštívil Rakúsku republiku na pozvanie rakúskeho prezidenta Heinza Fischera. Cieľom návštevy bolo potvrdiť záujem o pokračovanie intenzívnych vzťahov a o ich ďalšie prehĺbenie. Okrem rakúskej hlavy štátu sa stretol vo Viedni so spolkovým kancelárom Wernerom Faymannom a s primátorom Viedne Michaelom Häuplom.


26. apríla 2017 - Slovensko je pre rakúsky ľud neobjavenou krajinou, pritom Bratislava a Viedeň sú blízko - treba na tom zapracovať, povedal prezident SR Andrej Kiska a súhlasil s ním aj rakúsky prezident Alexander Van der Bellen. Najvyšší rakúsky predstaviteľ bol na oficiálnej návšteve Slovenska. Do Bratislavy prišiel loďou. Rakúsky prezident sa stretol aj s premiérom Robertom Ficom, diskutoval so študentmi na Univerzite Komenského v Bratislave, položil tiež vence k pamätníku Brána Slobody na Devíne a spolu s Kiskom vystúpil na slovensko-rakúskom ekonomickom fóre.