< sekcia Slovensko

Prezidentskí kandidáti môžu na kampaň minúť 132.775 eur

Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann

Prvé kolo prezidentských volieb sa na Slovensku uskutoční v sobotu 15. marca.

Bratislava 6. januára (TASR) - Prezidentskí kandidáti môžu na predvolebnú kampaň minúť najviac 132.775 eur vrátane dane z pridanej hodnoty. Kampaň sa oficiálne podľa zákona začína 15 dní pred voľbou a končí sa 48-hodinovým moratóriom. Viacerí kandidáti majú už dnes napríklad rozmiestnené po Slovensku bilbordy.

Kampaňou sa podľa zákona rozumie činnosť kandidátov, politických strán a hnutí, prípadne ďalších subjektov v prospech voľby kandidáta vrátane inzercie alebo reklamy prostredníctvom rozhlasového a televízneho vysielania, hromadných informačných prostriedkov, veľkoplošných nosičov, plagátov a iných nosičov informácií. V čase kampane má mať každý kandidát zabezpečený rovnaký prístup k hromadným informačným prostriedkom. Uverejňovať výsledky prieskumov verejnej mienky možno najneskôr tri dni pred dňom konania voľby.

Voľba prezidenta SR je priama a dvojkolová. Ak ani jeden kandidát nezíska v prvom kole nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, koná sa druhé kolo. V ňom sa stretnú dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Kampaň pred druhým kolom volieb sa začína vyhlásením výsledkov prvého kola, ktoré oznámi Ústredná volebná komisia. Končí sa 48 hodín pred konaním druhého kola voľby.

Prvé kolo prezidentských volieb sa na Slovensku uskutoční v sobotu 15. marca. Prípadné druhé kolo bude v sobotu 29. marca. Súčasnému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi sa skončí funkčné obdobie 15. júna, v tento deň bude inaugurovaný jeho nástupca. Zvolený kandidát sa ujíma funkcie prezidenta SR zložením sľubu.

Kandidatúru na post prezidenta SR oznámili premiér Robert Fico (Smer-SD), podnikateľ a filantrop Andrej Kiska, šéf klubu KDH Pavol Hrušovský (KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS), nezaradený poslanec Radoslav Procházka, prvý predseda KDH Ján Čarnogurský, Milan Kňažko, kandidát SMK Gyula Bárdos a Peter Osuský zo SaS. Záujem kandidovať prejavili aj Jozef Behýl, Stanislav Martinčko (Koalícia občanov Slovenska), János Bósza, invalidný dôchodca z Košíc Leonid Chovanec, Milan Melník, Ľubica Blašková, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, kardiochirurg Viliam Fischer, poslankyňa NR SR za OĽaNO Helena Mezenská. Niektorí z nich už odovzdali petičné hárky.