< sekcia Slovensko

Prezident Kiska ešte Lajčákovu demisiu nedostal, vyjadrí sa až potom

Na snímke slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: TASR - Martin Baumann

Hovorca rezortu zahraničia Boris Gandel vo štvrtok podvečer informoval, že Miroslav Lajčák sa rozhodol podať demisiu.

Bratislava 29. novembra (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska nebude v tomto momente komentovať rozhodnutie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) podať demisiu. "Prezident nedostal zatiaľ žiadnu demisiu člena vlády. Keď sa tak stane, bude sa ňou zaoberať," uviedol prezidentov hovorca Roman Krpelan.

V rovnakom duchu sa vyjadril aj premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD).

Hovorca MZVaEZ Boris Gandel vo štvrtok podvečer informoval, že šéf slovenskej diplomacie sa rozhodol podať demisiu. O detailoch tohto kroku, ktorý Lajčák urobil v nadväznosti na štvrtkové uznesenie Národnej rady SR o Globálnom pakte OSN o migrácii, chce minister informovať po stretnutí s predsedom vlády a prezidentom.


Vláda SR má zaujať nesúhlasné stanovisko ku Globálnemu paktu OSN o migrácii. Má tiež vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra. Žiada ju o to Národná rada (NR) SR v uznesení SNS a Smeru-SD, ktoré poslanci schválili vo štvrtok 90 hlasmi.

Lajčák už skôr pohrozil, že v prípade absencie slovenského zástupcu v Marrákeši podá demisiu.