< sekcia Slovensko

Prezident Kiska prevzal Európsku cenu za ľudské práva Sintov a Rómov

Na snímke zľava predseda Ústrednej rady Sinti a Rómov v Nemecku Romani Rose, prezident SR Andrej Kiska si prevzal Európsku cenu za občianske práva Sintov a Rómov a členka Predsedníctva Skupiny Európskeho parlamentu proti rasizmu a za podporu diverzity Soraya Postová počas slávnostnej ceremónie v Dome Európskej histórie v Bruseli 19. marca 2019. Foto: TASR - Jakub Kotian

Prezident šek na 15.000 eur, ktorý dostal spolu s cenou, odovzdal združeniu Cesta von.

Brusel 19. marca (TASR) - Slovenský prezident Andrej Kiska prevzal v utorok v Bruseli Európsku cenu za ľudské práva Sintov a Rómov za svoju angažovanosť v boji proti prejavom rasizmu a diskriminácie a proti vyčleňovaniu Rómov zo spoločnosti.

Slávnosť v priestoroch Domu európskej histórie otvoril podpredseda Európskeho parlamentu Rainer Wieland. Riaditeľka Domu európskej histórie Constanze Itzelová a eurokomisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová vo svojich príhovoroch upozornili na pretrvávajúcu diskrimináciou voči Sintom a Rómom."V prvom rade, každé dieťa musí mať šancu," povedal prezident médiám po prevzatí ceny a už počas svojej ďakovnej reči zdôraznil dôležitosť vzdelania pre rómskych občanov, aby sa zvýšila ich šanca na zamestnanosť a zlepšenie životných podmienok.

Prezident šek na 15.000 eur, ktorý dostal spolu s cenou, odovzdal združeniu Cesta von.

Cenu od roku 2008 udeľuje Ústredná rada Sintov a Rómov v Nemecku ako ocenenie jednotlivcov a inštitúcií, ktoré vystupujú v prospech ochrany občianskych práv Sintov a Rómov, uvádza sa v oficiálnej tlačovej správe prezidentskej kancelárie.

(osobitný spravodajca TASR Erik Rédli)