< sekcia Slovensko

A. Kiska: Nemám žiadne pochybnosti o účasti Ruska vo vojne na Ukrajine

Prezident SR Andrej Kiska sa zúčastnil osláv výročia Revolúcie na Euromajdane v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev 22. februára 2015. Na snímke uprostred slovenský prezident Andrej Kiska počas Pochodu dôstojnosti v Kyjeve. Vľavo litovská prezidentka Dalia Grybauskaite. Foto: TASR - Michal Svítok

Prezident to uviedol dnes počas svojej pracovnej návštevy v Kyjeve.

Kyjev 22. februára (TASR) – Slovenský prezident Andrej Kiska nemá žiadne pochybnosti o účasti Ruska vo vojnovom konflikte na východe Ukrajiny. Uviedol to dnes počas svojej pracovnej návštevy v Kyjeve. V ukrajinskej metropole si spolu s ďalšími zahraničnými hosťami pripomenul obete minuloročných protivládnych protestov.

"Žiadne pochybnosti o tom nemám. A myslím si, že každý, kto má dostatočné informácie a nepodľahol ruskej propagande, nemôže mať o tom pochybnosti," vyhlásil Kiska na margo zasahovania Moskvy do konfliktu v Ukrajine.

Situácia na východe krajiny podľa neho zapríčiňuje pomalé tempo reforiem. Zároveň privítal, že slovenský exminister financií Ivan Mikloš bude robiť poradcu ukrajinskému ministerstvu financií v ekonomických reformách.Dôkazy ruskej agresie, ktoré sú nainštalované na Mychajlovskom námestí v Kyjeve, vyvolávajú u slovenského prezidenta pocity rozhorčenia, že malá krajina sa musí brániť proti obrovskej. "Bez 'pomoci' tejto obrovskej krajiny by bol konflikt dávno zažehnaný," dodal. Na námestí sa nachádzajú zhorené osobné autá, tank, bojové vozidlá pechoty, raketový systém Grad či špionážne bezpilotné lietadlá, ktoré ukrajinská armáda nemá vo svojom arzenáli.

Prezident SR Andrej Kiska sa zúčastnil osláv výročia Revolúcie na Euromajdane v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev 22. februára 2015. Na snímke v druhom rade druhý zľava slovenský prezident Andrej Kiska si prezerá artefakty na výstave dôkazov ruskej agresie. Druhý sprava ukrajinský prezident Petro Porošenko. Tretia sprava litovská prezidentka Dalia Grybauskaite a druhý zľava poľský prezident Bronislaw Komorowski.
Foto: TASR - Michal Svítok


Dnešný Pochod dôstojnosti viedol cez ulice vládnej štvrte. Skončil sa na Námestí nezávislosti (Majdan) bohoslužbou za vyše sto obetí minuloročných protestov a položením sviečok vedúcimi zahraničných delegácií. Na veľkoplošné obrazovky sa premietali portréty obetí s ich menami.

Na akcii sa zúčastnila aj litovská prezidentka Dalia Grybauskaite, poľský prezident Bronislaw Komorowski, predseda Európskej rady Donald Tusk, nemecký prezident Joachim Gauck, minister zahraničných vecí ČR Lubomír Zaorálek a šéf francúzskej diplomacie Laurent Fabius.

Pochod nápadne pripomínal ten januárový z Paríža po teroristických útokoch, ktoré si vyžiadali 17 mŕtvych.

Prezident SR Andrej Kiska sa zúčastnil osláv výročia Revolúcie na Euromajdane v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev 22. februára 2015. Na snímke ľudia počas Pochodu dôstojnosti.
Foto: TASR - Michal Svítok


Do kyjevského sa zapojili tisícky ľudí, ktorí niesli ukrajinské zástavy. Ulice lemovali ďalšie stovky prizerajúcich sa, ktorí držali transparenty s nápisom "My sme Ukrajina, Ukrajina je Európa". Objavili sa tam aj plagáty s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, prerobeným do podoby Adolfa Hitlera a s nápisom "Stop Putler". Pochod sprevádzali tóny Ódy na radosť.

"Majdan bol vyjadrením ľudí, že Ukrajina chce ísť smerom k demokracii, nechce oligarchov, ani úplatky, chce byť súčasťou našej demokratickej Európy. Ľudia na Majdane boli ochotní položiť životy za to, aby život na Ukrajine bol lepší a demokratickejší," pripomenul Kiska.