< sekcia Slovensko

Prezident PZ Lučanský žiada občanov, aby rešpektovala nariadenie vlády

Na archívnej snímke prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský. Foto: TASR - Jakub Kotian

Dôvod výnimky z obmedzenia voľného pohybu od 8. 4. do 13. 4. bude musieť každý kontrolovaný občan doložiť hodnoverným spôsobom, napríklad potvrdením od zamestnávateľa či živnostenským listom.

Bratislava 7. apríla (TASR) – Prezident Policajného zboru Milan Lučanský žiada slovenských občanov, aby rešpektovali nariadenie vlády SR týkajúce sa sprísnených opatrení z dôvodu šírenia ochorenia COVID-19 a aby mali trpezlivosť a zhovievavosť k policajtom, ktorí si budú počas veľkonočných sviatkov robiť svoju prácu. Lučanský to uviedol na sociálnej sieti.

"Chcem poprosiť verejnosť, aby rešpektovala nariadenie vlády, ktoré bolo včera prijaté - aby ľudia zostali doma, aby sa iba v tých najnevyhnutnejších prípadoch, ktoré sú uvedené v tomto nariadení, vzďaľovali zo svojich domovov, a tým nám policajtom uľahčili našu prácu, ktorú si budeme vykonávať počas veľkonočných sviatkov," povedal Lučanský.

Upozornil zároveň verejnosť, aby sa pripravila na to, že môžu vznikať dopravné kolóny. "Pripravte sa na to, že budete časovo obmedzení, budú nejaké zdržania – jednoducho policajti budú musieť vyplniť potrebné dotazníky, budú vás musieť zaregistrovať, a tým sa môže stať, že budú vznikať kolóny," dodal Lučanský.

Dôvod výnimky z obmedzenia voľného pohybu od stredy (8. 4.) do pondelka (13. 4.) bude musieť každý kontrolovaný občan doložiť hodnoverným spôsobom, napríklad potvrdením od zamestnávateľa či živnostenským listom. Polícia bude overovať každý prípad, preto bude potrebné tiež preukázať svoju totožnosť, uviesť telefónne číslo, cieľ cesty a jej účel.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) občanom SR odporúča, aby sa dôveryhodne dokázali preukázať, v prípade, že nebudú mať nič, čím by sa mohli preukázať, musia počítať s tým, že policajti s nimi budú vypisovať dotazníky.