< sekcia Slovensko

Prezident SR bude so S. Lavrovom hovoriť hlavne o Ukrajine

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, archívne foto Foto: TASR/AP

Ten bude na Slovensku na bilaterálnej návšteve, na ktorú ho ešte v decembri 2012 v Moskve pozval jeho slovenský partner Miroslav Lajčák.

Bratislava 25. marca (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska prijme v sobotu 4. apríla ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova. Ten bude na Slovensku na bilaterálnej návšteve, na ktorú ho ešte v decembri 2012 v Moskve pozval jeho slovenský partner Miroslav Lajčák.

"Hlavnou témou rokovania bude situácia na Ukrajine," uviedol šéf komunikačného odboru Kancelárie prezidenta SR Roman Krpelan. To, či sa s Lavrovom stretne aj premiér Robert Fico, zatiaľ Úrad vlády SR nepotvrdil, avšak Fico prednedávnom v jednej z diskusných relácií avizoval, že je s Lavrovom počas jeho návštevy v Bratislave pripravený hovoriť o situácii na Ukrajine a porušení medzinárodného práva na Kryme.

Lavrov sa rozhodol prijať pozvanie, pričom ho zladil s termínom 70. výročia oslobodenia Bratislavy. Na pietnej spomienke, ktorú organizuje bratislavská samospráva, sa ale nezúčastní. Ako uviedla hovorkyňa hlavného mesta Ivana Skokanová, na akciu boli pozvaní najvyšší ústavní činitelia SR, členovia vlády, vedúci diplomatických misií akreditovaných v SR, predsedovia výborov NR SR, predseda Bratislavského samosprávneho kraja, starostovia mestských častí a mestskí poslanci či zástupcovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Lavrov by však mal položiť veniec na Slavíne za účasti predstaviteľov vlády.

Lajčák vníma jeho návštevu ako možnosť detailnejšie si vymeniť v bilaterálnom formáte názory a videnie na zahraničnopolitickú situáciu, a teda aj na Ukrajinu.

Slovensko nie je jedinou krajinou Európskej únie, do ktorej ruský šéf diplomacie po anexii Krymu zavítal. Za posledný rok absolvoval cesty do Fínska, Bulharska, Slovinska, Rakúska či Nemecka.