< sekcia Slovensko

Prezidentka ďakuje všetkým, ktorí pravidelne darujú krv

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, foto z archívu. Foto: TASR - Martin Baumann

Keď k sebe budeme solidárni a ľudia, ktorí môžu darovať krv, podporia ľudí, ktorí ju potrebujú, znamená to veľmi veľa, uviedla Čaputová.

Bratislava 14. júna (TASR) – Prezidentka Zuzana Čaputová ďakuje všetkým, ktorí zvyknú darovať krv pravidelne. Uviedla to v nedeľu na sociálnej sieti pri príležitosti nedeľného Svetového dňa darcov krvi.

"Keď k sebe budeme solidárni a ľudia, ktorí môžu darovať krv, podporia ľudí, ktorí ju potrebujú, znamená to veľmi veľa," uviedla Čaputová. Pri príležitosti tohto sviatku mohli v Prezidentskom paláci vo štvrtok (11. 6.) záujemcovia darovať krv. Čaputová verí, že z Prezidentskej kvapky krvi sa stane tradícia a v priestoroch paláca sa znova stretne s dobrovoľnými darcami krvi najneskôr o rok.

Pri príležitosti osláv Svetového dňa darcov krvi v nedeľu 14. júna otvára Národná transfúzna služba (NTS) SR svoje odberové pracoviská pre darcov krvi a verejnosť. Témou tohtoročnej kampane je zdôrazniť, že bezpečná krv zachraňuje životy aj počas pandémie nového koronavírusu. Jej slogan je Daruj krv a urob svet zdravším miestom. "Cieľom kampane je vyzvať čo najviac ľudí po celom svete, aby sa stali darcami krvi a darovali krv pravidelne. Hlavnou ideou je zvýšiť povedomie ľudí o potrebe pravidelného darovania krvi a zabezpečiť tak prístup k bezpečným krvným prípravkom," uviedla projektová manažérka NTS SR Martina Frigová.