Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Slovensko

Prezidentka hovorila s ombudsmanom o chudobe i reedukačných centrách

Na snímke vpravo prezidentka Zuzana Čaputová počas prijatia verejného ochrancu práv Róberta Dobrovodského (vľavo) v Prezidentskom paláci 13. februára 2024 v Bratislave. Foto: TASR Pavel Neubauer

O stretnutie požiadal ombudsman najmä s cieľom oboznámiť prezidentku so svojimi zisteniami, ktoré zapracúva do každoročných výročných správ, ako priblížil prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

Bratislava 13. februára (TASR) - Chudoba, najvážnejšie porušenia ľudských práv, situácia v reedukačných centrách či podania týkajúce sa životného prostredia boli témy utorkového stretnutia prezidentky Zuzany Čaputovej s verejným ochrancom práv Róbertom Dobrovodským, ktorého hlava štátu prijala v Prezidentskom paláci.

O stretnutie požiadal ombudsman najmä s cieľom oboznámiť prezidentku so svojimi zisteniami, ktoré zapracúva do každoročných výročných správ, ako priblížil prezidentkin hovorca Martin Strižinec. "Tým, že predchádzajúca národná rada nestihla moju správu prerokovať, tak akoby túto ústavnú funkciu prevzala prezidentka," ocenil verejný ochranca práv.

Dobrovodský vníma chudobu ako najväčšiu ľudskoprávnu výzvu. Podčiarkol aj náročnú situáciu ľudí bez domova, ku ktorým v marci zvoláva mimoriadny okrúhly stôl.

Prezidentka sa podľa neho zaujímala aj o najväčšie porušovania ľudských práv. Priblížil, že ich zaznamenal napríklad v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti, prieťahoch v dôchodkových veciach či v prístupe k výnimočným liekom. "Keď sa onkopacientovi zamieta nejaký výnimočný liek zo strany zdravotnej poisťovne, ten človek má právo na riadne odôvodnenie," načrtol.

Ombudsman potvrdil aj zvýšený počet podaní týkajúcich sa životného prostredia. "Občania sú citlivejší," poznamenal s tým, že nahlasujú napríklad znečistené vody, hluk zo stavieb alebo ciest. Témou diskusie boli aj neohlásené návštevy verejného ochrancu práv na policajných staniciach, psychiatriách či väzniciach.

Prezidentke zhrnul ombudsman aj zistenia svojej predchodkyne o reedukačných centrách spred desiatich rokov. Ako komentoval, situácia sa v porovnaní s aktuálnou správou generálnej prokuratúry zhoršila. Zdôraznil, že od ministerstva školstva očakáva koncepčný materiál a predstavenie konkrétnych krokov na riešenie situácie.