Quantcast
< sekcia Slovensko

Prezidentka odobrila fungovanie obecných mládežníckych parlamentov

Na archívnej snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová, v Pezinku 30. marca 2019 Foto: TASR - Pavel Neubauer

Súčasné žiacke školské rady sa podľa novely stanú školskými parlamentmi.

Bratislava 6. decembra (TASR) - Obecné zastupiteľstvo bude mať po novom možnosť zriadiť nové orgány obce, a to obecný mládežnícky parlament a radu seniorov. Vyplýva to z novely zákona o obecnom zriadení, ktorú v pondelok podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Posilniť sa má tiež postavenie školského parlamentu, má ísť o orgán reprezentujúci žiakov školy.

Podrobnosti o fungovaní, zložení, členoch a ich odmeňovaní, právomociach a úlohách obecného mládežníckeho parlamentu a rade seniorov bude upravovať obecné zastupiteľstvo.

Súčasné žiacke školské rady sa podľa novely stanú školskými parlamentmi.

Mládežnícky parlament budú môcť zriaďovať aj zastupiteľstvá vyššieho územného celku či jednotlivé organizácie samosprávy. "Navrhuje sa, aby aj fyzická osoba, právnická osoba alebo zastupiteľstvo vyššieho územného celku, nie však obec, mohli zriaďovať mládežnícky parlament. Ide o parlament odlišný od obecného mládežníckeho parlamentu," uviedli predkladatelia v návrhu.

Jeden z predkladateľov Tomáš Šudík (OĽANO) pripomenul, že tieto orgány budú samosprávne, politicky nezávislé a riadené na občianskom princípe. "Prijatie tohto návrhu prispeje k rozvoju aktívneho občianstva už v mladom veku. Prostredníctvom zjednodušených demokratických procesov dochádza k pochopeniu politického systému a následne aj štruktúry moci v štáte," doplnil. Možnosť zriadenia rady seniorov má zároveň umožniť medzigeneračnú spoluprácu, keďže rada by mala spolupracovať s obecným mládežníckym parlamentom a školskými parlamentmi.

Nová legislatíva bude účinná od 1. januára 2022.