Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. september 2023Meniny má Václav
< sekcia Slovensko

Prezidentka odovzdala poverovacie listiny štyrom novým veľvyslancom SR

Na snímke dezignovaný veľvyslanec SR a vedúci stálej misie OSN a OBSE a iných medzinárodných organizácií Peter Burian počas odovzdania poverovacích listín novým veľvyslancom SR prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci v Bratislave 1. júna 2023. Foto: TASR - Jaroslav Novák

V Albánsku bude pôsobiť Albín Otruba, v Chorvátsku Hana Kováčová, veľvyslankyňou v Kanade bude Viera Grigová a veľvyslancom Stálej misie pri OSN, OBSE a medzinárodných organizáciách je Peter Burian.

Bratislava 1. júna (TASR) - Prezidentka Zuzana Čaputová odovzdala vo štvrtok v Prezidentskom paláci poverovacie listiny štyrom novým veľvyslancom SR. V Albánsku bude pôsobiť Albín Otruba, v Chorvátsku Hana Kováčová, veľvyslankyňou v Kanade bude Viera Grigová a veľvyslancom Stálej misie pri OSN, OBSE a iných medzinárodných organizáciách sa stane Peter Burian.
Na snímke dezignovaná veľvyslankyňa SR v Kanade Viera Grigová počas odovzdania poverovacích listín novým veľvyslancom SR prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci v Bratislave 1. júna 2023.
Foto: TASR - Jaroslav Novák

Hlava štátu podotkla, že Otruba bude viesť zastupiteľský úrad v čase, keď treba naplno rozvinúť potenciál vzťahov s Albánskom. Nové možnosti sa podľa nej črtajú najmä v oblasti prehlbovania obchodnej spolupráce. "Je v záujme celoeurópskej bezpečnosti a prosperity, aby podobne ako iné krajiny regiónu západného Balkánu táto krajina po splnení podmienok a naplnenia reforiem vstúpila do Európskej únie," uviedla.
Na snímke dezignovaná veľvyslankyňa SR v Chorvátskej republike Hana Kováčová počas odovzdania poverovacích listín novým veľvyslancom SR prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci v Bratislave 1. júna 2023.
Foto: TASR - Jaroslav Novák

Chorvátsko je podľa prezidentky dlhodobo významným partnerom Slovenska. Podotkla, že spolupráca krajín nabrala na dynamike aj vzhľadom na potrebu Slovenska diverzifikovať dodávky ropy a plynu. Dôležitá je tiež podľa nej podpora Slovákov, ktorí v Chorvátsku každoročne dovolenkujú. "Verím, že počas vášho pôsobenia sa vám podarí prehĺbiť spoluprácu aj v oblasti inovácií, informačných a zelených technológií," povedala Čaputová.
Na snímke dezignovaný veľvyslanec SR v Albánskej republike Albín Otruba počas odovzdania poverovacích listín novým veľvyslancom SR prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci v Bratislave 1. júna 2023.
Foto: TASR - Jaroslav Novák

Vyzdvihla aj dobré vzťahy s Kanadou, v ktorej zároveň žije jedna z najväčších krajanských komunít Slovenska. "Potenciál vzájomnej bilaterálnej spolupráce našich krajín je veľký, ale nie úplne naplnený," skonštatovala hlava štátu. Verí, že Grigovej sa podarí prehĺbiť dialóg a výmenu aj v oblasti obchodu, investícií, inováciách či vedeckej spolupráci.

Čaputová zdôraznila, že Burian do funkcie nastupuje, keď ruská vojenská agresia voči Ukrajine oslabuje medzinárodný mierový poriadok. Podotkla, že ide o výzvy, ktoré sa týkajú aj činnosti OSN a OBSE. "Verím, že práve v tomto náročnom období vložíte vaše bohaté diplomatické skúsenosti do presadzovania záujmov Slovenska tak, aby naša Stála misia SR pod vaším vedením prispela k obnoveniu funkčnosti a efektívnosti týchto organizácií a znovunastoleniu mierového poriadku v Európe," povedala prezidentka.