Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Slovensko

Prezidentka SR podpísala 13 zákonov, jeden vrátila do parlamentu

Na archívnej snímke Zuzana Čaputová. Foto: TASR

Odobrila napríklad zákon o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje, zákon o ochrane prírody a zákon o Audiovizuálnom fonde.

Bratislava 1. októbra (TASR) - Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala v utorok 13 zákonov prijatých na septembrovej schôdzi Národnej rady (NR) SR.

Odobrila napríklad zákon o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje, zákon o ochrane prírody a zákon o Audiovizuálnom fonde. Do parlamentu vrátila zákon o lesoch. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Prezidentka podpísala zákon o štátnej správe v oblasti sociálnych vecí


Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR bude hlavným koordinátorom štátnej politiky v oblasti ochrany detí pred násilím. Má tiež zabezpečovať plnenie úloh v tejto oblasti. Uvádza sa to v zákone o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti, ktorý podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. TASR o tom informoval v utorok jej hovorca Martin Strižinec.

Rezort práce prostredníctvom Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch usmerňuje a metodicky riadi koordináciu ochrany detí pred násilím. "Tým sa rozumie vytváranie podmienok na vzájomnú spoluprácu a výmenu informácií, čím prispieva k zosúlaďovaniu úloh a spolupráce subjektov pôsobiacich v oblasti ochrany detí pred násilím na národnej a miestnej úrovni. Uvedeným nie sú dotknuté kompetencie subjektov, ktoré im vyplývajú z iných zákonov," objasnilo zámer ministerstvo.

Cieľom právnej úpravy je posilnenie právnej istoty v rámci uskutočňovania vzájomnej spolupráce a súčinnosti subjektov ochrany detí pred násilím. Zabezpečiť má zlepšenie prístupu ku kvalitným službám pomoci pre deti ohrozené násilím na celom Slovensku.