Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. september 2023Meniny má Matúš
< sekcia Slovensko

Prezidentka prijala demisiu Matoviča, zostavením vlády poverila Hegera

Na snímke vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová a vľavo odchádzajúci premiér SR Igor Matovič počas demisie 30. marca 2021 v Prezidentskom paláci v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

K rekonštrukcii kabinetu dochádza po vládnej kríze, ktorú vyvolal nákup vakcíny Sputnik V.

Bratislava 30. marca (TASR) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok poverila zostavením novej vlády Eduarda Hegera (OĽANO). Urobila tak po tom, ako prijala demisiu doterajšieho premiéra Igora Matoviča (OĽANO) a tým aj celej vlády."Bol to síce len jeden rok, ale cítim sa, akoby ich bolo desať. Bol to najťažší rok pre Slovensko od druhej svetovej vojny a prežil som ho v jedných topánkach, ale aj s jedným svedomím a s jediným cieľom chrániť životy a zdravie ľudí," skonštatoval odchádzajúci premiér Matovič. Ubezpečil, že Hegerovi môžu ľudia veriť.Heger poďakoval Matovičovi za jeho prácu na poste premiéra. Matovičovo odstúpenie označil za gesto, ktoré má priniesť pokoj a nádej pre Slovensko, upokojil ním podľa neho aj situáciu medzi koaličnými partnermi. "Igor, tak ako sme to spolu ťahali za jeden povraz, verím, že budeme pokračovať aj naďalej pre Slovensko," povedal designovaný premiér.K rekonštrukcii kabinetu dochádza po vládnej kríze, ktorú vyvolal nákup vakcíny Sputnik V. Napätie bolo v koalícii dlhodobo. Strany SaS a Za ľudí vyzývali na rekonštrukciu vlády a výmenu premiéra. Na demisiu ho vyzvala aj prezidentka.

Matovič v nedeľu (28. 3.) informoval, že pre vyriešenie koaličnej krízy sa na poste premiéra vymení s ministrom financií Hegerom. Ustúpil aj od požiadaviek voči partnerom. Hegera ako designovaného premiéra prijali aj koaliční partneri.


Profil designovaného premiéra Eduarda Hegera


Eduard Heger sa narodil 3. mája 1976 v Bratislave. Štúdium obchodu a marketingu ukončil na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave. Po absolvovaní vysokoškolských štúdií žil jeden a pol roka v USA. Po návrate na Slovensko pracoval v rokoch 2001 – 2005 ako konzultant na Ministerstve obrany SR, kde sa podieľal na reforme Ozbrojených síl SR.

Do roku 2016 sa venoval podnikaniu a pôsobil ako manažér v rôznych firmách. Svoj čas venoval tiež práci v treťom sektore a roky pracoval ako dobrovoľník v kresťanských komunitách. Od roku 2005 viedol dva roky kresťanské Spoločenstvo pri Dóme sv. Martina v Bratislave.

V predchádzajúcom volebnom období 2016 - 2020 bol Eduard Heger zvolený za poslanca Národnej rady (NR) SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA).

V parlamente bol v uplynulom volebnom období najskôr podpredsedom a neskôr, po odchode Veroniky Remišovej z toho postu a z hnutia OĽANO, sa stal predsedom poslaneckého klubu OĽANO.

Vo voľbách do NR SR, ktoré sa konali 29. februára 2020, kandidoval za zoskupenie strán a hnutí OĽANO, NOVA, Kresťanská únia (KÚ) a Zmena zdola zo 142. miesta. Získal 62.964 preferenčných hlasov voličov.

Eduard Heger zastáva od 21. marca 2020 vo vláde Igora Matoviča post ministra financií a vicepremiéra. Po demisii ministra zdravotníctva SR Mareka Kračího (OĽANO) vedie od 12. marca 2021 dočasne aj rezort zdravotníctva a po demisii ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhlinga (SaS) sa od 25. marca 2021 dočasne postavil aj na čelo rezortu školstva.