Quantcast
< sekcia Slovensko

Prezidentka prijala predstaviteľov mimovládnych organizácií

Na snímke prvá zľava prezidentka SR Zuzana Čaputová počas prijatia zástupcov mimovládnych organizácií v Prezidentskom paláci 24. mája 2022 v Bratislave. Foto: TASR Pavel Neubauer

Predstavitelia občianskych organizácií v utorok prezidentke predstavili aj nový materiál konzorcia mimovládnych organizácií s názvom Integrácia ľudí z Ukrajiny - návrhy riešení.

Bratislava 24. mája (TASR) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala v utorok predstaviteľov mimovládnych organizácií a ocenila ich pomoc štátu. Zároveň ľudia z mimovládok predstavili hlave štátu výsledky prieskumu, ktorý sumarizuje aktivity dobrovoľníkov a 130 slovenských mimovládnych organizácií, ktoré pomáhali štátu a samosprávam zvládnuť prílev ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine. TASR o tom informoval predseda Komory mimovládnych neziskových organizácií v Rade vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie Marcel Zajac.

"Mimovládne organizácie a občiansky sektor sú hybnou silou a kľúčovou oporou Slovenska v ťažkých časoch. Znovu sa to potvrdilo pri pandemickej kríze a doteraz môžeme energiu a nasadenie mimovládok sledovať pri utečeneckej vlne z Ukrajiny,"
uviedla prezidentka SR na sociálnej sieti. Poukázala na to, že v mimovládkach pôsobia profesionáli, ktorí vedia byť partnerom štátu v náročných situáciách a často myslia aj na aspekty, ktoré štátu nie sú hneď samozrejmé – psychologickú podporu, bezpečnosť žien pred násilím či aktivity pre deti.

Predstavitelia občianskeho sektora deklarovali záujem vstúpiť so štátom do partnerského dialógu a pomôcť svojimi skúsenosťami a návrhmi pri aktualizácii strategických materiálov a praktických postupov krízovej a humanitárnej pomoci, ako aj inklúzie ľudí utekajúcich z vojnou zasiahnutých oblastí Ukrajiny do našej spoločnosti. "Dobrovoľníci a mimovládne organizácie hrali významnú úlohu pri tom, ako Slovensko zvládlo nápor ľudí, ktorí utekali po 24. februári pred ruskou vojenskou inváziou. Nabrali sme množstvo cenných skúseností z toho, ako poskytovať pomoc priamo v krajine zmietanej vojnou, ale aj z manažmentu ľudí v núdzi na hranici či v našom vnútrozemí. Ponúkame štátu pomoc a partnerstvo," povedal Zajac.

Okrem reprezentanta mimovládnych organizácií zastúpených v Rade vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie sa na stretnutí s prezidentkou zúčastnili aj predstavitelia Občianskej platformy pre demokraciu, ako aj organizácií Človek v ohrození, Post Bellum a Centrum pre výskum etnicity a kultúry.

Na snímke vľavo prezidentka SR Zuzana Čaputová a vpravo riaditeľka organizácie Človek v ohrození Andrea Najvirtová počas prijatia zástupcov mimovládnych organizácií v Prezidentskom paláci 24. mája 2022 v Bratislave.
Foto: TASR Pavel Neubauer


"Dáta do prieskumu sme zbierali od 22. do 29. apríla a celkovo sa zapojilo 130 organizácií občianskej spoločnosti - rôznej veľkosti a zo všetkých regiónov Slovenska. Išlo o organizácie, ktoré sa venovali štyrom základným oblastiam pomoci - na hranici, v našom vnútrozemí, pri inklúzii, či pomáhali priamo na vojnou zasiahnutej Ukrajine. Na základe výsledkov vieme povedať, že len z týchto organizácií sa zapojilo do pomoci ľuďom utekajúcim z Ukrajiny 732 zamestnancov a 6697 dobrovoľníkov," konštatovala Katarína Batková, z Občianskej platformy za demokraciu, ktorá prieskum spracovala. Náklady týchto organizácií na zapojenie do pomoci, ako aj výdavky na materiálnu pomoci ľuďom utekajúcim z Ukrajiny alebo výdavky na materiálnu, humanitárnu a zdravotnú pomoc smerujúcu na Ukrajinu v týchto organizáciách presiahli sumu 11.460.000 eur.

Predstavitelia občianskych organizácií v utorok prezidentke predstavili aj nový materiál konzorcia mimovládnych organizácií s názvom Integrácia ľudí z Ukrajiny - návrhy riešení. Ide o konkrétne odporúčania a návrhy, ako uľahčiť a zlepšiť integráciu ľudí z Ukrajiny v našej spoločnosti.

Predstavitelia občianskych organizácií v utorok prezidentke predstavili aj nový materiál konzorcia mimovládnych organizácií s názvom Integrácia ľudí z Ukrajiny - návrhy riešení. Ide o konkrétne odporúčania a návrhy, ako uľahčiť a zlepšiť integráciu ľudí z Ukrajiny v našej spoločnosti.