Quantcast
< sekcia Slovensko

Prezidentka: Profesia sestier je nenahraditeľná a hodná nášho rešpektu

Na snímke uprostred prezidentka SR Zuzana Čaputová počas prijatia zdravotných sestier v Prezidentskom paláci 13. mája 2022 v Bratislave. Foto: TASR - Pavol Zachar

Čaputová podotkla, že sestry stále čakajú na zlepšenie svojich pracovných podmienok, predovšetkým však finančného ohodnotenia, pričom im vyjadrila svoju plnú podporu.

Bratislava 13. mája (TASR) - Profesia sestier je nenahraditeľná a hodná nášho rešpektu. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá v piatok v Prezidentskom paláci prijala sestry ocenené Bielym srdcom. Zároveň im vyjadrila plnú podporu v snahe dosiahnuť lepšie pracovné podmienky.

Hlava štátu ocenila, že sa so sestrami môže stretnúť v deň, keď si za svoju prácu prevezmú ocenenie Biele srdce. "Ocenenie, ktoré v sebe zahŕňa symbol ľudského citu, bielu farbu ako farbu čistoty, ale tiež zmes všetkých farieb, keďže sestry sa s rovnakou svedomitosťou starajú o všetkých pacientov bez ohľadu na farbu pleti, vek alebo postavenie," povedala. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) tento rok organizuje už 15. ročník udeľovania tohto ocenenia pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier.

Prezidentka vyzdvihla rozmanitosť a všestrannosť povolania sestry či pôrodnej asistentky. Poukázala tiež na obdobie pandémie COVID-19, počas ktorého aj ony museli pracovať s mimoriadnym nasadením a neraz riskujúc vlastné zdravie. V tejto súvislosti vyzdvihla Margitu Kosturíkovú, jednu zo sestier, ktorej nedávno udelila štátne vyznamenanie in memoriam. "Ktorá na svoju obetavosť doplatila životom – zomrela po dlhom zápase s ochorením COVID-19," priblížila Čaputová.Zároveň podotkla, že sestry stále čakajú na zlepšenie svojich pracovných podmienok, predovšetkým však finančného ohodnotenia, pričom im vyjadrila svoju plnú podporu. Sestrám tiež popriala veľa zdravia, energie a úspechov pri ich práci. "Prajem Vám, aby ste sa cítili šťastné, akceptované a ocenené za všetko, čo pre nás ostatných robíte," dodala.

Šéfka komory Iveta Lazorová poďakovala prezidentke za prijatie a rovnako vyzdvihla prácu ocenených sestier. Súhlasí, že je potrebné vytvoriť lepšie pracovné podmienky a aj lepšie ohodnotiť prácu sestier a pôrodných asistentiek. Medzinárodná rada sestier podľa jej slov upozornila, že ak sa nespraví nič, aby sa stavy sestier doplnili, kríza v ošetrovateľstve môže mať horšie následky než pandémia.

Dodala, že komora funguje už 20 rokov, počas ktorých sestry na problémy viackrát upozorňovali. Podotkla tiež, že za ten čas sa stihlo vystriedať množstvo politikov a verejných činiteľov. "Ale bohužiaľ, naše problémy stále zostali nedoriešené," doplnila Lazorová.

Celosvetový symbol sestier Biele srdce bol oficiálne zvolený v roku 1999 pri príležitosti 100. výročia založenia Medzinárodnej rady sestier.