Quantcast
< sekcia Slovensko

Prezidentka si v Prahe uctila výročie Nežnej revolúcie

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová počas návštevy Prahy položila kvety k pamätníku na Národnej triede pri príležitosti stredajšieho (17. 11.) štátneho sviatku, 16. novembra 2021 v Prahe. Foto: TASR - Marián Garaj/Kancelária prezidenta SR

Udalosť naživo prenášali viaceré české médiá.

Bratislava/Praha 16. novembra (TASR) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová si v utorok počas návštevy Česka položením kytice na pražskej Národnej triede uctila stredajšie (17. 11.) výročie Nežnej revolúcie. Udalosť naživo prenášali viaceré české médiá.

"Som veľmi rada, že predvečer výročia Nežnej revolúcie, tohto spoločného sviatku Čechov a Slovákov, môžem tráviť tu v Prahe. Je to symbolické a je to pre mňa veľmi silné. Veľmi si želám, aby aj ďalšie generácie – nielen tá moja či predchádzajúce – zažívali takú ľudskú blízkosť práve k Českej republike. Želám si, aby takáto blízkosť pretrvávala aj v nasledujúcich generáciách," povedala počas svojho vyhlásenia na Národnej triede v Prahe. Súčasná generácia je podľa prezidentky generáciou strážcov demokracie, a najmä jej hodnôt.

Čaputová si v utorok počas návštevy Prahy prevzala z rúk predsedu Senátu Parlamentu Českej republiky (PČR) Miloša Vystrčila striebornú medailu Senátu PČR za mimoriadnu starostlivosť o pravdu, slobodu, politickú kultúru a právny štát. Počas brífingu v centre Prahy dodala, že o toto ocenenie sa symbolicky podelí so všetkými hrdinami Novembra 1989.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová počas návštevy Prahy položila kvety k pamätníku na Národnej triede pri príležitosti stredajšieho (17. 11.) štátneho sviatku, 16. novembra 2021 v Prahe. Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová rozdáva autogramy.
Foto: TASR - Marián Garaj/Kancelária prezidenta SR

Prezidentka SR prítomné médiá informovala aj o stretnutí s českým partnerom Milošom Zemanom, ktorého navštívila v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN).

"Rozprávali sme sa najmä o situácii v ČR a SR. Samozrejme, nielen o pandemickej, ale aj o vnútropolitickej situácii. Dovolím si povedať, že pán prezident vystihol tú návštevu – že je to návšteva dvoch priateľov, ktorá symbolizuje aj veľmi priateľský a blízky vzťah našich národov," povedala Čaputová.

Počas krátkeho brífingu ďalej pripomenula, že aj v kontexte stredajšieho výročia Nežnej revolúcie "je veľmi dôležité rozlišovať medzi neslobodou, ktorú sme zažívali pred rokom 1989, a neslobodou, respektíve obmedzeniami, ktorým podliehame teraz v záujme ochrany životov a zdravia".

Ako dodala Čaputová, "demokracia nefunguje na autopilota. Je to stav vecí, o ktorý sa musíme starať. Musíme si chrániť demokraciu, musíme si chrániť slobodu, a hlavne sa musíme zomknúť a spolupracovať".