Quantcast
< sekcia Slovensko

Čaputová: Štát musí rátať so samosprávami nielen v dobe krízy

Na snímke vľavo prezidentka SR Zuzana Čaputová počas novoročného prijatia predstaviteľov samosprávy Združenia miest a obcí Slovenska, Únie miest Slovenska a Združenia samosprávnych krajov SK 8 v Prezidentskom paláci 13. januára 2023 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Hoci nemám možnosť priamo ovplyvniť rozhodnutia iných politických hráčov, urobím všetko pre to, aby som samosprávy ochránila od dosahov zákonov, ktoré sú v kolízii s ústavou, priblížila hlava štátu.

Bratislava 13. januára (TASR) - Bolo by prospešné, ak by štát so samosprávami rátal nielen v dobe krízy, keď potrebuje ich pomoc, ale aj vtedy, keď prichádza k rozhodnutiam výrazne ovplyvňujúcim ich rozpočty a kompetencie. Pri piatkovom novoročnom prijatí predstaviteľov samospráv to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Prezidentka vo svojom príhovore zdôraznila význam samospráv pri správe vecí verejných. Pripomenula tiež náročné podmienky, v akých mestá a obce na Slovensku zabezpečujú svoje kompetencie, pričom musia čeliť aj novým výzvam, ako bol v predchádzajúcom roku prílev utečencov z Ukrajiny či energetická kríza. Kriticky zároveň zdôraznila efekt prijatých legislatívnych opatrení, ktoré nútia samosprávy k reštrikciám či zvyšovaniu miestnych poplatkov a daní.

"Hoci nemám možnosť priamo ovplyvniť rozhodnutia iných politických hráčov, urobím všetko pre to, aby som samosprávy ochránila od dosahov zákonov, ktoré sú v kolízii s ústavou," priblížila hlava štátu, ktorá uznala, že pre činnosť samospráv je nevyhnutná politická stabilita, predvídateľnosť rozhodnutí vlády i stabilný systém financovania.

Predseda Združenia samosprávnych krajov SK 8 Jozef Viskupič pripomenul, že v čase kríz ostatných mesiacov dokázali samosprávy vyššiu efektivitu a akcieschopnosť ako centrálne orgány, apeloval preto na nevyhnutnú reformu verejnej správy. "Mám na mysli skutočnú decentralizáciu, teda prenos moci k obyvateľom regiónov. Je najvyšší čas na zefektívnenie fungovania SR na národnej i európskej úrovni," povedal.

Na snímke v popredí prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček počas príhovoru na stretnutí prezidentky SR Zuzany Čaputovej s predstaviteľmi samosprávy Združenia miest a obcí Slovenska, Únie miest Slovenska a Združenia samosprávnych krajov SK 8 v Prezidentskom paláci 13. januára 2023 v Bratislave.
Foto: TASR - Pavel Neubauer


Prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) Richard Rybníček ocenil prezidentkin záujem o samosprávy. "Ste najdôležitejší politik v tomto štáte, ktorý hovorí o samospráve, a dlhodobo dávate najavo, že oslabovanie samospráv znamená oslabovanie demokracie a kvality života na Slovensku," vyhlásil. Pre zlepšenie pomerov v krajine považuje za nevyhnutné, aby sa objavili politici, ktorí budú ochotní dať samosprávam viac financií a moci a budú im viac dôverovať.

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger poznamenal, že po predchádzajúcich "ranách", ktorým museli samosprávy čeliť, prichádzajú ďalšie v podobe zdražovania energií, inflácie či rizika recesie. "ZMOS chce pristúpiť konštruktívne k riešeniu týchto problémov, lebo sme si vedomí toho, že sa týkajú celej spoločnosti," upozornil.