Quantcast
< sekcia Slovensko

Prezidentka: V prípade uniknutých videí počkám na vyšetrovanie

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová, foto z archívu. Foto: TASR – Jakub Kotian

Samotné video hodnotí ako dôkaz toho, že dochádzalo k ovplyvňovaniu vyšetrovaní trestných činov korupcie a ďalších zo strany politikov, advokátov a podnikateľov.

Bratislava 27. októbra (TASR) – V prípade uniknutých medializovaných videí z poľovníckej chaty si treba počkať na výsledok vyšetrovania. V stredu to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Zároveň rešpektuje rozhodnutie sudcu o nepredĺžení väzby bývalému policajnému prezidentovi Tiborovi G. a ďalším obvineným v prípade policajnej akcie Očistec.

"Musíme si počkať na výsledky vyšetrovania a ďalší postup v tejto veci, aby som mohla k tomu zaujať komplexný postoj," skonštatovala Čaputová. Poznamenala, že je zatiaľ známe iba konštatovanie prokuratúry, ktorá video hodnotí ako dôkaz toho, že dochádzalo k ovplyvňovaniu vyšetrovaní trestných činov korupcie a ďalších zo strany politikov, advokátov a podnikateľov.

Hlava štátu zároveň rešpektuje rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý v utorok (26.10.) zamietol návrh na predĺženie väzby obvineného Tibora G. a ďalších. "Pokiaľ viem, zatiaľ nie je možné dočítať sa dôvody tohto rozhodnutia. Môj komentár k tomu je, že to rešpektujem," poznamenala Čaputová.

Prokuratúra tento týždeň informovala, že dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry doplnil návrh na predĺženie väzby o obrazovo-zvukové záznamy. Tie majú potvrdzovať snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz. Následne boli medializované videá s lídrom Smeru-SD Robertom Ficom, exministrom vnútra Robertom Kaliňákom, obhajcom obvineného bývalého policajného prezidenta Tibora G. Marekom Parom, podnikateľom Miroslavom Bödörom a synom Tibora G. Generálny prokurátor Maroš Žilinka dal únik preveriť.