< sekcia Slovensko

VIDEO: Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila Trnavu a okolie

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová a primátor mesta Trnava Peter Bročka počas prechádzky mestom Trnava v stredu 8. júla 2020. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Prezidentku potešilo, že Trnava i kraj majú plány budovania kapacít v oblasti starostlivosti a ochrany tých najzraniteľnejších.

Trnava 8. júla (TASR) – Trnava a jej okolie boli v stredu cieľom návštevy prezidentky SR Zuzany Čaputovej. V jej úvode sa stretla s predsedom Trnavského samosprávneho kraja Jozefom Viskupičom a následne aj s trnavským primátorom Petrom Bročkom. Témami rozhovorov bol najmä dosah pandémie nového koronavírusu, financovanie a reforma samosprávy, rozvoj sociálnej a zdravotnej starostlivosti, ochrany životného prostredia, kultúra, a tiež aj kandidatúra Trnavy na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026.Prezidentku potešilo, že Trnava i kraj majú plány budovania kapacít v oblasti starostlivosti a ochrany tých najzraniteľnejších, a tiež hľadania spôsobu na zastabilizovanie personálu, a to vrátane zdravotníckych pracovníkov. Pre Slovensko bude, ako uviedla, dôležitá v tomto ohľade pomoc Európskej únie v podobe Fondu obnovy, vďaka ktorému budú môcť byť projekty podporené. Konštatovala, že samosprávy obstáli v ťažkej skúške koronavírusovej pandémie, veľmi rýchlo vedeli reagovať na novú situáciu a veľakrát aj rozhodnutia z centra, kým sa dostali na miestnu úroveň, boli kompenzované aktivitou starostov, primátorov a dobrovoľníkov. Prezidentka zároveň vníma obavy miest zo zníženého príspevku z miestnych daní v budúcoročnom rozpočte.Prezidentka sa v Trnave stretla aj s podnikateľkami spoločností Klartec a Everifin, ktoré prinášajú inovatívne projekty na ochranu životného prostredia a prezrela si centrum mesta vrátane už typického letného deväť metrov dlhého nápisu TRNAVA. Na Hlavnej ulici hlavu štátu čakali už desiatky Trnavčanov. V Galérii Jána Koniarka si prehliadla aktuálnu výstavu obrazov Alexandra Szalontaya Zásielka a pobudla s deťmi z letného výtvarného tábora. Z Trnavy zašla do Piešťan, kde v Kursalone pôsobí komunitné centrum seniorov AkSen. Posledným bodom jej stredajšej návštevy v regióne bola Dolná Krupá, kde sa spoločnosť Apimed snaží o pokračovanie slávneho rozária ružovej grófky Márie Henriety Chotekovej.