Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. júl 2024
< sekcia Slovensko

VIDEO: Prezidentka vymenovala novú vládu, povedie ju R. Fico

Na snímke uprostred vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala vládu SR, ktorú povedie Robert Fico (Smer-SD) (uprostred vľavo) v Prezidentskom paláci 25. októbra 2023 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Vládnu koalíciu vytvorili strany Smer-SD, Hlas-SD a SNS. Posty vo vláde si rozdelili v pomere 7 : 7 : 3.

Bratislava 25. októbra (TASR) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu v Prezidentskom paláci vymenovala vládu SR. Povedie ju Robert Fico (Smer-SD).

Vládnu koalíciu vytvorili strany Smer-SD, Hlas-SD a SNS. Posty vo vláde si rozdelili v pomere 7 : 7 : 3.



Za Smer budú vo vláde
Robert Kaliňák (podpredseda vlády, ministerstvo obrany),
Ladislav Kamenický (ministerstvo financií),
Richard Takáč (ministerstvo pôdohospodárstva),
Juraj Blanár (ministerstvo zahraničných vecí),
Boris Susko (ministerstvo spravodlivosti) a
Jozef Ráž mladší (ministerstvo dopravy).

Za Hlas-SD bude vo vláde sedieť
Erik Tomáš (ministerstvo práce),
Zuzana Dolinková (ministerstvo zdravotníctva),
Richard Raši (ministerstvo investícií a informatizácie),
Peter Kmec (vicepremiér pre plán obnovy),
Denisa Saková (podpredsedníčka vlády, ministerstvo hospodárstva),
Tomáš Drucker (ministerstvo školstva) a
Matúš Šutaj Eštok (ministerstvo vnútra).

Do ministerských kresiel za SNS zasadne
Tomáš Taraba (podpredseda vlády, ministerstvo životného prostredia) a
Martina Šimkovičová (ministerstvo kultúry).
Obsadí aj nové ministerstvo športu a cestovného ruchu, ktoré má vzniknúť od januára 2024.



Prehľad vlád SR od vzniku samostatnej Slovenskej republiky 1. januára 1993

24. jún 1992 - 15. marec 1994

premiér Vladimír Mečiar (Hnutie za demokratické Slovensko - HZDS); jeho druhá vláda zložená z HZDS a Slovenskej národnej strany (SNS)

(Vladimír Mečiar bol predsedom vlády SR aj od 27. júna 1990 do 22. apríla 1991.)



15. marec 1994 - 13. december 1994

premiér Jozef Moravčík (Demokratická únia - DÚ); dočasná vláda zložená z DÚ, KDH, Strany demokratickej ľavice (SDĽ) a Národno-demokratickej strany (NDS)



13. december 1994 - 30. október 1998

premiér Vladimír Mečiar (HZDS); jeho tretia vláda zložená z HZDS, Združenia robotníkov Slovenska (ZRS) a SNS



30. október 1998 - 15. október 2002

premiér Mikuláš Dzurinda (Slovenská demokratická koalícia/Slovenská demokratická a kresťanská únia - SDK/SDKÚ); vláda zložená z SDK/SDKÚ, SDĽ, Strany občianskeho porozumenia (SOP) a Strany maďarskej koalície (SMK)



16. október 2002 - 4. júl 2006

premiér Mikuláš Dzurinda (SDKÚ); jeho druhá vláda zložená z SDKÚ, SMK, Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) a Aliancie nového občana (ANO); KDH vo februári 2006 odišlo z vlády po tom, ako premiér Dzurinda opätovne odmietol zaradiť do parlamentu návrh zákona o výhrade vo svedomí (Vatikánska zmluva); od februára 2006 do volieb v júli 2006 bolo KDH v opozícii.



4. júl 2006 - 8. júl 2010

premiér Robert Fico (Smer-SD); jeho prvá vláda zložená zo Smeru-SD, SNS a Ľudovej strany-HZDS (ĽS-HZDS)



9. júl 2010 - 3. apríl 2012

premiérka Iveta Radičová (Slovenská demokratická a kresťanská únia - Demokratická strana, SDKÚ-DS); vláda zložená z SDKÚ-DS, Slobody a solidarity (SaS), KDH a Mosta-Híd; Radičovej vláda nezískala 11. októbra 2011 dôveru poslancov NR SR v spojenom hlasovaní o dôvere a eurovale; nasledovali predčasné voľby 10. marca 2012, z ktorých vzišla druhá vláda Roberta Fica.



4. apríl 2012 - 23. marec 2016

premiér Robert Fico (Smer-SD); jeho druhý kabinet - jednofarebná vláda zložená zo strany Smer-SD



23. marec 2016 - 22. marec 2018

premiér Robert Fico (Smer-SD); jeho tretia vláda zložená zo Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a strany #Sieť; ešte v roku 2016 pätica poslancov #Siete vystúpila zo strany a následne sa stala súčasťou poslaneckého klubu Mosta-Híd; po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice sa vláda dostala do krízy, ktorá vyvrcholila 15. marca 2018 demisiou premiéra Roberta Fica a jeho vlády; prezident SR Andrej Kiska demisiu prijal a zložením novej rekonštruovanej vlády poveril Petra Pellegriniho (vtedy Smer-SD).



22. marec 2018 - 21. marec 2020

premiér Peter Pellegrini (Smer-SD); vláda zložená zo Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd



21. marec 2020 - 30. marec 2021

premiér Igor Matovič (OĽANO); vláda zložená z OĽANO, Sme rodina, SaS a Za ľudí; Igor Matovič podal 30. marca 2021 demisiu, ktorú prezidentka Zuzana Čaputová prijala a zároveň jeho vládu poverila vykonávaním funkcie až do vymenovania nového vládneho kabinetu; zostavením novej vlády poverila vicepremiéra a ministra financií Eduarda Hegera (vtedy OĽANO).



1. apríl 2021 - 15. máj 2023

premiér Eduard Heger (OĽANO, od marca 2023 strana Demokrati); vláda spočiatku zložená z OĽANO, Sme rodina, SaS a Za ľudí; koncom augusta a začiatkom septembra 2022 podali demisiu štyria ministri za SaS, Hegerov kabinet pokračoval v menšinovom zložení, 15. decembra 2022 stratil dôveru parlamentu; táto vláda ďalej pár mesiacov pokračovala s dočasným poverením od prezidentky SR Zuzany Čaputovej.



15. máj 2023 - 25. október 2023

úradnícka vláda Ľudovíta Ódora



Zdroj: www.vlada.gov.sk, www.nrsr.sk