< sekcia Slovensko

Robert Fico je podľa prieskumu jasný favorit na post prezidenta

Prezidentský kandidát Robert Fico Foto: TASR/Martin Turanovič

Premiér vedie pred R. Procházkom a A. Kiskom. Na štvrtom mieste sa umiestnil P. Hrušovský.

Bratislava 27. januára (TASR) - Najvyššie preferencie z prezidentských kandidátov dosiahol podľa aktuálneho prieskumu agentúry MVK Robert Fico s podporou 40,1 percenta respondentov pred Radoslavom Procházkom (13,6) a Andrejom Kiskom (13,2 percenta). MVK realizovala prieskum v dňoch 15. až 21. januára 2014 na vzorke 1106 respondentov, ktorá bola reprezentatívna pre populáciu SR z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a regiónov.

Štvrtú najvyššiu podporu dosiahol v tomto prieskume Pavol Hrušovský (9,0) pred Milanom Kňažkom (8,9), Gyulom Bárdosom (6,6), Jánom Čarnogurským (3,1), Helenou Mezenskou (1,5), Petrom Osuským (1,3), Viliamom Fischerom (1,0), Jozefom Behýlom (0,5), Jozefom Šimkom, Milanom Melníkom a Jánom Jurištom (všetci traja s podporou 0,3 percenta respondentov) a napokon Stanislavom Martinčkom (0,2 percenta).

Išlo o multiklientský (omnibusový) výskum realizovaný kvótnym výberom a technikou face-to-face interview (štandardizovaný rozhovor) prostredníctvom anketárskej siete.

"Respondentov sme sa v ňom pýtali aj na blížiace sa voľby prezidenta SR. Na otázku 'Prvé kolo volieb hlavy štátu sa uskutoční 15. marca. Aké je z dnešného pohľadu Vaše rozhodnutie zúčastniť sa na prezidentských voľbách?' uviedlo 38,7 percenta účastníkov výskumu, že sa určite chcú zúčastniť a ďalších 38,9 percenta svoju účasť zvažuje," uviedol riaditeľ MVK Pavel Haulík. "Zisťovali sme aj aktuálne šance uchádzačov o post prezidenta: 'Keby sa prezidentské voľby konali už dnes, ktorému kandidátovi by ste dali svoj hlas?' Použili sme abecedný zoznam všetkých kandidátov, ktorí splnili podmienky účasti, pričom respondenti zoznam dostali na osobitnom hárku," dodáva.Segmenty, v ktorých majú kandidáti najväčšiu podporu

MVK zisťovala tiež, v ktorých segmentoch majú jednotliví kandidáti najväčšiu podporu. Roberta Fica by za prezidenta v 1. kole volili najmä sympatizanti Smeru-SD (92,3 percenta), vybralo by si ho 58,4 percenta priaznivcov SNS a takmer tretina ľudí, ktorá v posledných parlamentných voľbách nevolila (31,1 percenta). Radoslava Procházku by za prezidenta v 1. kole volilo najmä 39 percent voličov SaS, 33,8 percenta voličov NOVA a 26,5 percenta voličov ĽS-NS.

Andreja Kisku by za prezidenta v 1. kole volili najmä "voliči iných strán" (44,9 percenta), nevoliči v parlamentných voľbách (23,4) a fanúšikovia NOVA (22,8 percenta). Pavla Hrušovského by za hlavu štátu v 1. kole volili najmä voliči KDH (57 percent), SDKÚ-DS (18,4) a OĽaNO (10). Milana Kňažka by v 1. kole volili najmä priaznivci SDKÚ-DS (21,7 percenta), NOVA (21,5 percenta) a OĽaNO (21,4).

Gyula Bárdos by v 1. kole získal hlasy hlavne sympatizantov materskej SMK (84 percent), ale aj Mostu-Híd (35,9 percenta). Ján Čarnogurský by mal v prvom kole najvyššiu podporu medzi súčasnými sympatizantmi KDH (18,6 percenta), SDKÚ-DS (7,9 percenta), SNS (5,6 percenta), NOVA (5,4 percenta) aj ĽSNS (4,2 percenta).

Z prieskumu MVK zároveň vyplynulo, že ak by v druhom kole skončil Fico s Procházkom, zvíťazil by Fico pomerom 52,5:47,5 percenta. Ak by bolo druhé kolo v zložení Fico a Kiska, opäť by zvíťazil Fico pomerom 52,6:47,4, rovnaký víťaz by bol aj v zložení Fico a Hrušovský, a to v pomere 58,4:41,6 percenta. Prezidentské kreslo by podľa prieskumu získal Fico aj vtedy, ak by sa v druhom kole stretol s Kňažkom, a to víťazstvom v pomere 59,1:40,9 percenta.