< sekcia Slovensko

Pri exekúciách by mala byť zohľadnená výška mzdy povinného

Na archívnej snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková. Foto: TASR - Pavol Zachar

Okrem toho je cieľom pripravovanej právnej úpravy chrániť pred chudobou nízkopríjmové a ohrozené skupiny obyvateľov.

Bratislava 9. júna (TASR) – Pri výkone exekúcie by mala byť zohľadnená výška mzdy povinného. Vyplýva to z predbežnej informácie k doplneniu nariadenia vlády SR o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia. Cieľom je podpora zamestnanosti, zamedzenie výkonu nelegálnej práce a zabezpečenie práva veriteľa na uspokojenie jeho pohľadávky.

„To, nad čím uvažujeme, je, že by sme progresívnejšie nastavili zrážku zo mzdy, aby sme motivovali povinného mať záujem o vyšší príjem,“ povedala po stredajšom rokovaní vlády Mária Kolíková (Za ľudí). Okrem toho je cieľom pripravovanej právnej úpravy chrániť pred chudobou nízkopríjmové a ohrozené skupiny obyvateľov.

„To znamená zobrať do úvahy situáciu povinného a umožniť mu viac si nechať z príjmu,“ doplnila ministerka s tým, že materiál by mohol byť predložený na niektorom z najbližších rokovaní vlády.

Rezort spravodlivosti argumentuje, že zrážky zo mzdy sú v súčasnosti vykonávané bez ohľadu na dosiahnutú výšku mzdy povinného a suma, ktorá sa povinnému nesmie zraziť, po dosiahnutí svojej maximálnej hranice v mnohých prípadoch nedosahuje ani výšku minimálnej mzdy.

„Tento stav dlhodobo spôsobuje demotiváciu osôb, voči ktorým je vedené exekučné konanie, zamestnať sa, a to aj napriek tomu, že majú výhodnú pracovnú ponuku,“ dodalo ministerstvo v predbežnej informácii.