Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 1. jún 2023Meniny má Žaneta
< sekcia Slovensko

Pri voľbách do zastupiteľstiev VÚC bolo vyše 204.000 neplatných hlasov

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Vo voľbách do vyšších územných celkov (VÚC) bolo podľa údajov poskytnutých MV odovzdaných 1.943.128 obálok.

Bratislava 2. novembra (TASR) - V spojených samosprávnych voľbách evidovali volebné komisie tisícky neplatných hlasov. Ide o nesprávne upravené lístky či obálky, ktoré boli prázdne alebo v nich boli nesprávne lístky. Pri hlasovaní za poslancov krajských zastupiteľstiev bolo vyše 204.000 neplatných hlasov, zatiaľ čo pri voľbe predsedu kraja evidovali vyše 192.000 neplatných hlasov. Vo voľbách do orgánov samosprávy obcí bolo neplatných hlasov o niečo menej. Vyplýva to z údajov, ktoré TASR poskytlo Ministerstvo vnútra (MV) SR.

Rezort vnútra upozornil, že informácia o neplatných hlasoch nie je predmetom zisťovania na účely vyhotovenia zápisnice o výsledku volieb. Zisťuje sa počet voličov, ktorí odovzdali obálku, a počet platných hlasovacích lístkov odovzdaných na voľby. "Rozdiel medzi týmito dvoma číslami dáva priestor na úvahy o tom, koľko z toho bolo odovzdaných prázdnych obálok, koľko hlasovacích lístkov bolo odovzdaných do nesprávnej obálky, v koľkých obálkach sa nachádzalo viac hlasovacích lístkov, ako zákon pripúšťa, v koľkých prípadoch sa voliči pomýlili pri úprave hlasovacieho lístka a podobne," skonštatoval pre TASR tlačový odbor MV.

Vo voľbách do vyšších územných celkov (VÚC) bolo podľa údajov poskytnutých MV odovzdaných 1.943.128 obálok. Z nich evidujú na voľbu predsedu VÚC odovzdaných 1.751.022 platných hlasovacích lístkov, čiže neplatných hlasov mohlo byť 192.106. Na voľby do zastupiteľstiev VÚC bolo odovzdaných 1.738.538 platných lístkov, čiže neplatných mohlo byť 204.590 hlasov.

V komunálnych voľbách evidujú 2.056.364 odovzdaných obálok. Z nich bolo na voľby starostu odovzdaných 1.979.165 platných hlasovacích lístkov. Z toho vyplýva, že neplatných mohlo byť 77.199 hlasov. Na voľby do obecných zastupiteľstiev bolo podľa MV odovzdaných platných 1.963.497 lístkov, neplatných mohlo byť 92.867 hlasov.

MV zároveň pripomenulo, že platnosť hlasovacieho lístka sa posudzuje osobitne pre každé voľby a neplatnosť jedného hlasovacieho lístka v obálke nemá vplyv na platnosť ostatných hlasovacích lístkov.