Quantcast
< sekcia Slovensko

PRIESKUM: Do parlamentu by sa dostalo sedem strán, aj SDKÚ-DS

Na archívnej snímke Pavol Frešo Foto: Archív SDKÚ-DS

Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala Agentúra sociálnych analýz.

Bratislava 19. októbra (TASR) - Ak by sa parlamentné voľby konali v prvej polovici októbra, so ziskom 39,7 percenta hlasov by v nich zvíťazila strana Smer-SD. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Agentúry sociálnych analýz (ASA), ktorý realizovala od 5. do 12. októbra na vzorke 1014 respondentov vo veku 18 a viac rokov.

Na druhom mieste skončilo v prieskume KDH (9,9 percenta) a tretia je #Sieť (8,6 percenta). Do parlamentu by sa dostali aj SNS (7,2 percenta), Most-Híd (6,7 percenta), SMK (5,1 percenta) a SDKÚ-DS (päť percent). Pred bránami NR SR by skončila koalícia OĽaNO - NOVA (6,7 percenta), SaS (4,6 percenta), SKOK (1,6 percenta), Šanca (1,6 percenta), KSS (jedno percento) a TIP (jedno percento). Inej strane by svoj hlas odovzdalo 1,3 percenta opýtaných.

Kontrolovanými premennými vo výberovom súbore boli pohlavie, vek, národnosť, dosiahnuté vzdelanie, veľkostné kategórie obcí a kraje SR. Respondentom položili anketári otázku: "Ak by sa voľby do NR SR konali tento víkend, zúčastnili by ste na nich?" Spomedzi respondentov 62,1 percenta uviedlo, že by sa zúčastnilo. Zvyšných 37,9 percenta odpovedalo, že by nešli voliť, resp. ešte nevedeli, či by sa volieb zúčastnili, alebo odmietli odpovedať.

Tým respondentom, ktorí deklarovali záujem zúčastniť sa parlamentných volieb, predložili anketári zoznam politických strán v abecednom poradí. U každej strany na zozname bolo vždy uvedené meno jej predstaviteľa/predstaviteľky.

 Politické stranyPreferencie
1.Smer-SD39,7 %
2.KDH 9,9 %
3.#Sieť8,6 %
4.SNS7,2 %
5.Most-Híd6,7 %
6.SMK5,1 %
7.SDKÚ-DS5 %
OĽaNO - NOVA 6,7 %
SaS4,6 %
SKOK1,6 %
Šanca1,6 %
KSS1 %
TIP1 %
Iné strany1,3 %