Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 6. jún 2023Meniny má Norbert
< sekcia Slovensko

Dve percentá z dane daruje približne polovica Slovákov

Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

V roku 2016 darovali viac ako 61,5 milióna eur. V roku 2015 to bolo necelých 57 miliónov.

Bratislava 15. februára (TASR) - Možnosť darovať dve percentá z dane vždy, keď môže, využíva približne polovica zárobkovo činných Slovákov a Sloveniek. Vyplýva to z februárového prieskumu, ktorý pre mimovládnu organizáciu Človek v ohrození vykonala na reprezentatívnej vzorke 1030 respondentov spoločnosť 2muse.

Dve percentá z dane nezvykne darovať približne pätina Slovákov. Najčastejším dôvodom býva neznalosť sveta neziskových organizácií a s ním spojená nerozhodnosť, komu peniaze darovať, obava zo zneužitia peňazí či plytvania, ale aj zložitý proces, ako možno dve percentá poukázať.

Riaditeľ mimovládnej organizácie Človek v ohrození Braňo Tichý hovorí, že si prieskum dali vypracovať, aby lepšie rozumeli dôvodom tých, ktorí dve percentá z dane nedarúvajú. Vďaka peniazom Slovákov a Sloveniek sa im len minulý mesiac podarilo pomôcť stovkám rodín v zbombardovanom irackom Mosule. V rovnakom čase v libanonských mestách Saida, Bekaa a Arsal pomáhali stovkám sýrskych rodín prežiť zimu.

Počet tých, ktorí sa rozhodnú darovať dve percentá, rastie aj podľa údajov Finančnej správy. V roku 2016 darovali viac ako 61,5 milióna eur. V roku 2015 to bolo necelých 57 miliónov. Mnoho občianskych združení či neziskových organizácií by bez dvoch percent z dane nedokázalo fungovať.

TASR informovala PR manažérka Človeka v ohrození Mirka Ábelová.